Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bocheńskie morsy rozpoczęły sezon, w Rabie z każdą niedzielą przybywa miłośników lodowatej wody

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Bocheńskie morsy spotykają się w każdą niedzielę i święto na plaży nad Rabą w Chodenicach (dzielnica Bochni)
Bocheńskie morsy spotykają się w każdą niedzielę i święto na plaży nad Rabą w Chodenicach (dzielnica Bochni) Bocheński Klub Morsa
Wraz z nadejściem pierwszego śniegu bocheńskie morsy coraz liczniej wchodzą do lodowatej wody w Rabie. W niedzielę 20.11 w rejon mostu w Chodenicach przybyło ponad sto osób. Wszystko wskazuje, że w kolejnych tygodniach frekwencja będzie jeszcze wyższa, bo w Bochni panuje już moda na morsowanie. Najmłodsi miłośnicy tego sportu mają 5 lat, najstarszy - 72 lata.

Niektórzy spośród bocheńskich morsów korzystają z zimnych kąpieli nie tylko między listopadem a marcem. - Morsowanie towarzyszy nam, nawet gdy na zewnątrz jest 30 stopni na plusie - uśmiecha się Dariusz Maszewski. Wspólne kąpiele urządzano w balii ogrodowej wypełnionej ...kostkami lodu.

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni nad Rabą systematycznie pojawia się coraz liczniejsza grupa miłośników zimnych kąpieli. 9 października miała miejsce przedsezonowa rozgrzewka, morsy pojawiły się nad Rabą również w ostatni dzień października wyposażeni w halloweenowe gadżety.

Oficjalne rozpoczęcie sezonu 2022/2023 miało miejsce 11 listopada, w Święto Niepodległości. Uczestnicy przynieśli z sobą flagi, szaliki w naszych barwach narodowych, nie zabrakło też rac.

Jak zacząć morsowanie?

W każdą kolejną niedzielę listopada na plaży w Chodenicach robi się tłoczno. O 12.15 rozpoczyna się rozgrzewka, a kwadrans później wspólne wejście do wody. - Jedni wychodzą po 30 sekundach, inni po 10 minutach - mówi Dariusz Maszewski, twórca Bocheńskiego Klubu Morsa, instruktor na basenie w Bochni.

O ile na początku listopada woda w Rabie miała dwanaście stopni Celsjusza, w minioną niedzielę (20.11.2022) już tylko siedem stopni. Ale bywają i znacznie niższe wartości. - Gdy woda zamarza i rozkuwamy lód, woda pod lodem ma 0,9 stopnia Celsjusza.

Jak zacząć morsowanie? Dariusz Maszewski daje prostą receptę. - Pierwszy i najważniejszy krok to poukładać sobie wszystko w głowie. Jeżeli ktoś ma z tym problem, najlepiej przyjść i zobaczyć, jak to wszystko wygląda. A ponieważ grupę mamy wesołą i zgraną, wciągamy w swoje szeregi kolejnych niezdecydowanych.

Kto decyduje się na wejście do zimnej wody, musi mieć ze sobą ręcznik, czapkę, a także buty neoprenowe, chroniące stopy przed zimnem. - Na pierwszy raz polecam wejść do wody na minutę, uspokoić oddech i wyjść. Na następne morsowanie jest już łatwiej - mówi instruktor. - Uczulam, żeby na początek nikt nie siedział w wodzie zbyt długo, żeby nie przemarzł. Po kilku razach każdy może stwierdzić, jaki czas w wodzie jest dla niego odpowiedni.

Bocheńskie morsy są w wieku od 5 do 72 lat

Najmłodsze morsy mają po 5 lat, najstarszy uczestnik ma 72 lata. Jest to Zbigniew Maszewski, ojciec pana Dariusza. To on przed dziewięcioma laty zapalił syna do kąpieli w lodowatej wodzie. - Zaczynaliśmy od trzech osób, teraz mamy ok. 300-400 osób. Z każdym rokiem morsów przybywa, obawiam się wręcz, że z naszej małej Raby będziemy musieli przejść na Wisłę, żeby się pomieścić - śmieje się Dariusz Maszewski.

Bocheński Klub Morsa, choć nie jest formalnie zarejestrowanym stowarzyszeniem, ma swoje gadżety: czapki i bluzy. Stanowią one znak rozpoznawczy na zlotach morsów. W tym sezonie planowany jest wyjazd nad Bałtyk na 20. Zlot Morsów w Mielnie w drugi weekend lutego 2023.

Bocheńskie morsy zorganizują w tym sezonie dwie imprezy charytatywne. Pierwszą w styczniu przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, drugą w marcu. Zwykle też wtedy frekwencja na plaży w Chodenicach sięga nawet 500 osób.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Czy Polsce grozi blackout?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bocheńskie morsy rozpoczęły sezon, w Rabie z każdą niedzielą przybywa miłośników lodowatej wody - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto