(© Wojtek Salamon)

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni wzbogaciło się o niezwykły eksponat. Jest nim rysunek projektu witraża autorstwa Jana Matejki. Realizacja pomysłu artysty znajduje się w kaplicy świętej Kingi w Bazylice św. Mikołaja.

WIDEO: Krótki wywiad


Do tej pory bocheńskie muzeum miało w swoich zbiorach sześć rysunków autorstwa Jana Matejki. Żaden jednak nie przedstawiał motywu związanego stricte z Bochnią. Dlatego nowy nabytek jest wyjątkowy, ponieważ dotyczy bocheńskiej świątyni.

Artysta brał udział w przywróceniu gotyckiego charakteru kaplicy św. Kingi w Bazylice św. Mikołaja. Miało to miejsce w latach 1890-1993, pod koniec życia malarza, który zmarł 1 listopada 1893 r.

- Jan Matejko wykonywał tu projekt polichromii, ołtarza, stalli i okna witrażowego. To okno jest jednym z elementów spójnej koncepcji matejkowskiej - mówi Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego muzeum.

Stuletni rysunek

Ostatnio nadarzyła się okazja zakupu ponad stuletniego rysunku. Do muzeum zwróciła się osoba prywatna, która zaoferowała sprzedaż dzieła na rzecz placówki. Decyzją rady miejskiej, budżet muzeum został zwiększony na potrzeby zakupu i na początku grudnia doszło do transakcji. Rysunek kosztował 9800 zł. Symboliczne jego przekazanie na ręce dyrekcji muzeum miało miejsce podczas Bocheńskiego Dnia Świętego Mikołaja.

Jan Flasza przyznaje, że o związkach Jana Matejki z Bochnią i jego pobytach w tym mieście było wiadomo od lat. Ale zakupiony właśnie rysunek ukazuje bezpośrednie zaangażowanie artysty w historię miasta. Ślady udziału Matejki można zauważyć w kaplicy św. Kingi (np. monogram JM nad portalem wraz z datą 1890).

- Wydaje mi się, że Bochnia powinna być dumna, że w regotyzację ważnego obiekt w prestiżowej świątyni dał się namówić najwybitniejszy wówczas malarz polski - nie kryje Flasza.

Rodzinne związki

Z pewnością zaangażowanie Matejki było łatwiejsze poprzez jego rodzinne związki z tym terenem. Burmistrzem Bochni był wówczas Antoni Serafiński, syn Leonarda Serafińskiego, który z kolei był szwagrem Matejki.

- Leonard Serafiński poślubił Annę Giebułtowską, a Matejko poślubił Teodorę Giebułtowską. Były to siostry, mieszkanki Nowego Wiśnicza, więc byli oni bliskimi szwagrami, ale też bardzo się lubili, przyjaźnili. Matejko ma na koncie jeszcze dwa inne rysunki związane z Bochnią. Jeden ukazuje zachodnią fasadę Bazyliki św. Mikołaja (można go obejrzeć w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie - Oddział Dom Jana Matejki), drugi - dzwonnicę. Na jego podstawie później wykonano drzeworyt. Rysunek witraża do kaplicy św. Kingi będzie stanowił część ekspozycji muzealnej, ale nie będzie wystawiany bez ograniczeń. W najbliższym czasie planowane jest specjalne spotkanie poświęcone nowemu nabytkowi.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!