Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Rdza w bocheńskiej tężni solankowej, odpadają fragmenty blachy. "Niezwykle designerskie rozwiązanie" czy fuszerka? [ZDJĘCIA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wykonane z cortenu elementy ulegają postępującej korozji. Producent blachy zastrzega, że nie powinno się jej stosować w połączeniu z solanką
Wykonane z cortenu elementy ulegają postępującej korozji. Producent blachy zastrzega, że nie powinno się jej stosować w połączeniu z solanką Paweł Michalczyk
Zamontowane w bocheńskiej tężni solankowej elementy z blachy corten są już tak skorodowane, że jej fragmenty łuszczą się i odpadają. Dystrybutor blachy twierdzi, że nie powinna być ona stosowana w połączeniu z solanką, tymczasem władze miasta tłumaczą, że chodziło o uzyskanie efektu wizualnego. Obiekt oddano do użytku zaledwie rok temu.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

od 16 lat

Rdza w bocheńskiej tężni solankowej, blacha jest niszczona przez sól

Korozja blachy na części elewacji i obudowach przejść w bocheńskiej tężni była widoczna już w 2020 roku, ale w nowym sezonie 2021 zaczęła coraz mocniej postępować. Rdza, kapiąca z blachy, zanieczyściła posadzkę i konieczne było usuwanie zabrudzeń.

Karol Kwiatek, kierownik budowy z firmy ZUE, który nadzorował budowę tężni, jeszcze przed zakończeniem robót zwracał nam uwagę na walory zastosowanej w wielu miejscach blachy. - Corten jest blachą o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne, a patyna jest efektem zamierzonym, która nadaje ciekawego akcentu elewacji.

- Z tego materiału wykonane jest m.in. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. To coraz częściej wykorzystywany przez architektów materiał. [...] Nieszablonowe wrażenie jakie uzyskujemy z jej pomocą, z jednej strony intryguje, a nawet szokuje, z drugiej wręcz ekscytuje i zachwyca odbiorców - mówi Andrzej Koprowski z urzędu miasta w Bochni, odpowiedzialny za kontakty z mediami.

Władze magistratu zapewniają, że korozja to efekt zamierzony. - Blacha corten powinna być bardzo wytrzymała, a pojawiająca się patyna jest naturalnym, a wręcz oczekiwanym procesem. Po jakimś czasie ten proces ma ustać, podobnie jak miedziane dachy kościołów z początku „płaczą” zielenią, a po jakimś czasie pokryte są warstwą patyny, która nie tylko je zabezpiecza, ale i dodaje charakterystycznego, pożądanego wyglądu - dodaje Andrzej Koprowski. - Jeszcze chwilę będziemy usuwać rdzawe nacieki, a później powinniśmy się cieszyć designerskim i nowoczesnym rozwiązaniem. Uszkodzenia nie powinny wystąpić, a jeżeli występują, będą usunięte przez Wykonawcę - zapewnia przedstawiciel magistratu.

Okazuje się jednak, że producent tego typu blachy nie rekomenduje jej wykorzystywanie w połączeniu z solanką. Stal cortenowska to rodzaj stali nierdzewnej, w której pokrycie rdzawą patyną chroni przed dalszą korozją. Patynuje się stężoną wodą utlenioną, zabronione jest patynowanie wodą z solą. Sól uszkadza blachę, a korozja postępuje i będzie się dalej nasilać - mówi Rafał Łukawski, doradca techniczny firmy Luxum, zajmującej się sprzedażą blachy cortenowej.

Według niego rdza, powstająca w wyniku korozji nie wpływa negatywnie na walory zdrowotne tężni. - Dojdzie jednak do przebarwienia solanki, bo krąży ona w obiegu zamkniętym.

Uspokaja również przedstawiciel magistratu. - Nie mamy także żadnych sygnałów, żeby powstająca rdza w jakikolwiek sposób wpływała negatywnie na walory zdrowotne tężni - mówi Koprowski.

Budowa tężni solankowej w Bochni kosztowała 7,8 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowiła unijna dotacja. Projekt oraz wykonanie prac powierzono firmie ZUE S.A.

- Oczywiście niepokoi nas to, że ilość pojawiającej się rdzy jest duża i proces utleniania stali corten trwa już dość długo. Jeżeli zamiast efektu, jaki miał być uzyskany, konstrukcje z cortenu będą ulegać degradacji, podejmiemy interwencję. Owszem jest dużo pracy przy usuwaniu zacieków i wymaga to większego nakładu pracy, ale liczymy na to, że niebawem się to skończy i zakładany przez projekt efekt zostanie w pełni uzyskany - dodaje Andrzej Koprowski.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto