Borzęcin straszy zalegających z płatnościami wpisem na listę Krajowego Rejestru Długów. A to może oznaczać problem z kredytami i ratami

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wpis na listę Krajowego Rejestru Długów ma być sposobem na walkę z dłużnikami gminy Borzęcin
Wpis na listę Krajowego Rejestru Długów ma być sposobem na walkę z dłużnikami gminy Borzęcin Pixabay.com
Udostępnij:
"Zalegasz z płatnościami wobec Gminy Borzęcin? Trafisz do Krajowego Rejestru Długów" - ostrzega gmina Borzęcin. Na swojej stronie internetowej stronie samorząd informuje o zawarciu umowy z KRD. Ma to pomóc w ściąganiu należności finansowych ze strony mieszkańców oraz firm.

FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

Umowa zawarta między gminą Borzęcin a Krajowym Rejestrem Długów ma na celu poprawę ściągalności zobowiązań finansowych. Dłużnicy będą wpisywani na ogólnodostępną listę Krajowego Rejestru Długów.

- Oznacza to, że banki odmówią im kredytu, sklepy sprzedaży na raty, a operatorzy telewizji kablowej, telefonii komórkowej czy internetu mogą odstąpić od podpisania z nimi umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych i multimedialnych - czytamy w komunikacie na stronie gminy.

Obecnie wszelkie pisma finansowe gminy Borzęcin mają być opatrywane pieczęcią, informującą o współpracy z KRD. Zanim dany dłużnik zostanie wpisany na listę KRD, dostanie upomnienie z odpowiednią pieczęcią ostrzegawczą.

Dłużnika można wpisać do KRD, gdy zobowiązanie jest wymagalne od co najmniej 30 dni i upłynął co najmniej miesiąc od poinformowania go o zamiarze wpisu do KRD. Gmina Borzęcin wysyła upomnienie, gdy zadłużenie przekroczy 200 zł.

- Jeśli suma wyszczególniona w upomnieniu nie zostanie opłacona w wyznaczonej wysokości i czasie, nazwisko dłużnika trafi do Krajowego Rejestru Długów i pozostanie na tej liście aż do całkowitej spłaty należności - informuje dalej urząd. W sytuacjach losowych można wystąpić do gminy z wnioskiem o przesunięcie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.

- Współpraca samorządu z KRD pomaga skutecznie chronić finanse gmin - uważa Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z Krajowego Rejestru Długów. Na koniec czerwca 2021 gmina Borzęcin miała ponad 5,3 mln zł przeterminowanych należności.

W Bochni umowa z KRD przyniosła efekty

Bochnia zawarła umowę z Krajowym Rejestrem Długów pod koniec 2012 r. Do Krajowego Rejestru Długów wpisywane są osoby fizyczne i przedsiębiorcy, którzy zalegają wobec miasta z płatnościami np. za dzierżawę, najem czy użytkowanie wieczyste. - Skuteczność windykacji wzrosła po wysłaniu wezwań do zapłaty zaopatrzonych w pieczęć prewencyjną z informacją o przekazaniu wierzytelności do KRD - mówi Andrzej Koprowski z urzędu miasta Bochnia.

Nie wszystkie zobowiązania wobec samorządu obejmuje umowa z KRD. - Nie ma możliwości wpisywania do Krajowego Rejestru Długów zaległości z tytułu podatków lokalnych takich jak: podatek od nieruchomości, rolny, leśny, podatku od środków transportowych czy też opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi - zastrzega Koprowski.

Wpis na listę KRD jest zgodny z prawem. Upoważnia do tego ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych.

Gmina Tarnów znalazła sposób na dłużników śmieciowych

Nieco inny sposób na walkę z dłużnikami znaleziono w Tarnowie. Gmina Tarnów wyliczyła, że zaległości z tytułu nieuiszczonych opłat za odbiór odpadów przez mieszkańców wynoszą prawe milion złotych.

Urzędnicy postanowili odzyskać zaległości poprzez wystawianie tzw. tytułu wykonawczego. W ten sposób pieniądze na koncie osób zalegających z płatnością, mogą zostać zajęte przez urząd skarbowy na poczet spłaty wierzytelności.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie