Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Powstał film dokumentalny Marka Kołdrasa pt. „Dzbany piany” o warzeniu piwa

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W sobotę 18.06.2022 w Brzesku odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Marka Kołdrasa pt. „Dzbany piany”
W sobotę 18.06.2022 w Brzesku odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Marka Kołdrasa pt. „Dzbany piany” materiały prasowe
W sobotę 18.06 w Brzesku będzie można premierowo obejrzeć najnowszy film dokumentalny Marka Kołdrasa. Obraz pt. „Dzbany piany” został poświęcony dziejom piwowarstwa.

Obraz ukazuje historię rozwoju browarnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem piwowarstwa okocimskiego. W filmie pojawiają się zdjęcia archiwalne i dokumenty. Część scen związanych z historią browarnictwa została zrekonstruowana, przy zaangażowaniu pasjonatów historii. Zarejestrowano także wypowiedzi ekspertów: archeologa, historyków i piwowarów.

Historia relacjonowana w najnowszym filmie Marka Kołdrasa zaczyna się kilkanaście tysięcy lat p.n.e., gdy ludzie nauczyli się rozdrabniać i spożywać ziarna dziko rosnących zbóż.

- Z czasem przyszła świadoma uprawa, kruszenie ziaren i dodawanie wody oraz pieczenie ciasta. Tak powstał chleb. Na jego bazie w wyniku fermentacji wytwarzano piwo - relacjonuje reżyser materiału Marek Kołdras.

Naukowcy odkryli w Izraelu ślady takiej prymitywnej produkcji sprzed 13 tys. lat. Powstała wręcz teoria, że to piwo mogło być czynnikiem skłaniającym ludzi pierwotnych kultur do uprawy zbóż.

Film „Dzbany piany” opowiada też o czasach średniowiecza, kiedy piwowarami byli chrześcijańscy mnisi. W tym okresie w Polsce piwo było popularne i cieszyło się uznaniem. Na wysokie wartości smakowe wpływ miało wcześniejsze, niż na większości obszarach Europy Zachodniej, używanie chmielu jako dodatku smakowego.

W II połowie XVIII w. istniał w Brzesku browar produkujący piwo dla potrzeb mieszkańców i okolicy. W XVIII w. technologia produkcji zaczęła się zmieniać, a w XIX w. upowszechniło się najpopularniejsze dzisiaj piwo dolnej fermentacji. W 1841 r. taki trunek uwarzył Anton Dreher, właściciel browaru pod Wiedniem. Dyrektorem technicznym w tym browarze był Jan Ewangelista Goetz, który zaledwie 5 lat później piwo tego typu warzył już w swoim, okocimskim browarze. Film opowiada, czym trunek różnił się od wytwarzanych wcześniej, jak też o kolejnych inwestycjach związanych z rozwojem browaru.

Jednym z bardziej strategicznych przedsięwzięć była zmiana biegu Uszwicy i stworzenie zbiorników do pozyskiwania lodu. Piwo warzone pod Brzeskiem jeszcze w XIX wieku sprzedano do Księstwa Cieszyńskiego, Bukowiny, na Węgry i do Wiednia oraz do Opola w Prusach. Browar przed I wojną światową należał do największych zakładów branży w Galicji, a rodzina właścicieli wyjątkowo dbała o pracowników.

Po II wojnie browar w Okocimiu został wywłaszczony. Mimo braku większych modernizacji, był jednym z najlepiej prosperujących w kraju. Wraz z końcem PRL-u rozpoczął się proces przekształceń własnościowych. Państwowe browary były prywatyzowane, a właściciele - największe na świecie piwowarskie koncerny - wprowadzały najnowsze technologie.

Okocimski browar należy obecnie do globalnego koncernu Carlsberg. I choć jest przedsiębiorstwem współczesnym, czerpie ze swej unikalnej historii. Między innymi o poszukiwaniach tradycyjnych sposobów produkcji w miejscowych archiwach opowiada materiał Dzbany piany, który można będzie zobaczyć w Brzesku.

- Piwo to dziedzictwo tej ziemi. Produkując taki materiał, przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Kwartet na Przedgórzu, chcemy je propagować - podsumowuje Franciszek Brzyk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej.

Pokaz filmu „Dzbany piany” Marka Kołdrasa rozpocznie się w sobotę 18.06.2022 o godz. 17 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Towarzyszył mu będzie koncert orkiestry dętej.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto