Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerekiew. Budynek, który stoi pusty od 17 lat, doczeka się remontu. Powstanie tam środowiskowy dom samopomocy dla 40 osób

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Budynek po dawnej Szkole Życia w Cerekwi doczeka się remontu, pod koniec 2021 roku ma w nim działać Środowiskowy Dom Samopomocy
Budynek po dawnej Szkole Życia w Cerekwi doczeka się remontu, pod koniec 2021 roku ma w nim działać Środowiskowy Dom Samopomocy Starostwo Powiatowe w Bochni
To, co wydawało się niemożliwe, stanie się faktem. Opuszczony od blisko 20 lat budynek po dawnej Szkole Życia w Cerekwi znów będzie służył mieszkańcom regionu. Dzięki rządowej dotacji w wysokości prawie 2 mln zł, zostanie przeprowadzony jego remont. Pod koniec 2021 roku obiekt ma służyć 40 osobom niepełnosprawnym jako Środowiskowy Dom Samopomocy.

FLESZ - Cenne znaleziska archeologiczne w Bochni

Powiat bocheński, który jest właścicielem budynku po dawnej Szkole Życia w Cerekwi, dostał blisko dwa miliony złotych na jego modernizację i adaptację na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy. Po 17 latach budynek przejdzie gruntowną rewitalizację i niebawem będzie służył mieszkańcom Powiatu Bocheńskiego.

Zarząd powiatu bocheńskiego na początku 2021 roku wystąpił z wnioskiem na remont tego obiektu. Udało się uzyskać 1 mln 921 107 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu kompleksowego wsparcia rodzin "Za życiem".

- Budynek w Cerekwi to obiekt z lat osiemdziesiątych, pełnił kiedyś funkcję Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W efekcie przeprowadzonych tam prac powstanie piękny i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt. W budynku zaprojektowano pomieszczenia do ogólnej terapii zajęciowej i pomieszczenia do indywidualnego poradnictwa. Zastosowane będą rozwiązania funkcjonalne umożliwiające prowadzenie zajęć - mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Cerekwi będzie przeznaczony dla 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przewlekle psychicznie chorych. W tej liczbie założono miejsca dla 12 osób nieumiejących funkcjonować samodzielnie: z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz spektrum autyzmu.

- Prowadzone w takich placówkach wsparcia dziennego zajęcia są niezwykle istotne zarówno dla uczestników, jak i ich rodzin. Podopieczni otrzymują lekcje zaradności i samodzielności, radzenia sobie z czynnościami dnia codziennego, a także umiejętności społecznych. Co istotne, placówki prowadzą treningi zarówno w formie zajęć indywidualnych, jak i zespołowych. Rozwój ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi to zatem praktyczna i niezwykle ważna forma realizacji idei integracji społecznej - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na remont budynku w Cerekwi. Jak zapowiada powiat, planowany termin uruchomienia nowego ŚDS to grudzień 2021 roku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto