Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Soli Bochnia otworzy przy Rynku Biuro Obsługi Turystycznej, trwają prace adaptacyjne lokalu. Będą toalety dla turystów. Wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bocheńska kopalnia soli uruchomi nowe Biuro Obsługi Turystycznej. Będzie się ono znajdowało w jednej z kamienic przy bocheńskim Rynku, zaledwie sto metrów od Szybu Sutoris. Obecnie trwają prace remontowe, uruchomienie punktu planowane jest na wiosnę.

Lokal na parterze kamienicy Rynek 14 stoi pusty od wielu miesięcy po likwidacji działającego tam kebabu. Okazję do zagospodarowania pustostanu postanowiła wykorzystać kopalnia, która porozumiała się w tej sprawie z miastem. - Udało się porozumieć z władzami miasta, podpisaliśmy umowę użyczenia na pięć lat - mówi Zygmunt Dobrowolski, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Prace adaptacyjne trwają od kilku tygodni. Polegają one m.in. na budowie sanitariatów, z których będą mogli korzystać turyści. Uruchomienie nowego centrum planowane jest na sezon wiosenny.

- Biuro Obsługi Turystycznej będzie czynne najpóźniej od kwietnia. Będzie tam można kupić bilety na nową trasę turystyczną, jak również na pozostałe trasy – zapowiada Dobrowolski.

Ogromnym atutem nowo powstającego Biura Obsługi Turystycznej jest bliskie sąsiedztwo z Szybem Sutoris, oddalonego dosłownie o sto metrów. - Wiele osób pytało tam o możliwość kupienia biletów. Oznakowanie dojścia do tego miejsca będzie bardzo proste - dodaje prezes.

Kopalnia Soli Bochnia uruchomi kolejkę elektryczną

Wraz z nowym sezonem turystycznym na ulicach Bochni powinna pojawić się kolejka elektryczna do przewozu turystów. Kopalnia z zamiarem jej kupna nosi się od kilku miesięcy. Ostatecznie zdecydowano, że kolejka będzie używana, bo łatwiej dostępna i tańsza. - Nowa kolejka tego typu kosztuje 2 mln zł i okres oczekiwania na nią to 200 dni. Dlatego chcemy pójść w stronę kolejki używanej w dobrym stanie technicznym, która ma dopuszczenia techniczne, przeglądy.

Kopalnia ma zawarte umowy m.in. z Muzeum Motyli i Krytą Pływalnią w Bochni, dzięki czemu bilet do kopalni można kupić również w tych instytucjach. Dojazd z jednego miejsca do drugiego ma być możliwy właśnie kolejką elektryczną.

- Będą przystanki, chcemy promować piękne miejsca, jak Muzeum im. Stanisława Fischera, Bazylikę św. Mikołaja, tężnię, kościół św. Pawła Apostoła, Muzeum Motyli, basen, czyli te najbardziej atrakcyjne miejsca, jakie mamy w Bochni. Ale to już w zależności od tego, jakie będą oczekiwania naszych turystów - mówi Zygmunt Dobrowolski.

Trudne relacje z Uzdrowiskiem

Jeszcze dekadę temu bilety do Kopalni Soli Bochnia można było kupić w biurze obsługi turystów przy Szybie Sutoris. Było ono prowadzone przez spółkę Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, której kopalnia jest mniejszościowym udziałowcem. W rękach spółki jest również Hotel Sutoris, Restauracja Grota, czy podupadły park archeologiczny Osada VI Oraczy, który kilkanaście lat temu stanowił wizytówkę terenów przy Szybie Campi.

- Kopalnia ma w tej chwili 24 proc. udziałów, to jest zbyt mało, żeby mieć cokolwiek do powiedzenia i wszelkie decyzje, związane z tymi obiektami, zapadają poza naszą kopalnią - mówi prezes Dobrowolski.

Mimo planów zakupu Restauracji Grota przez Kopalnię Soli Bochnia do zawarcia transakcji nie doszło. Lokal, jak twierdzi prezes Dobrowolski - bez wiedzy kopalni - został wydzierżawiony, podobnie jak Hotel Sutoris.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto