MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Soli Bochnia po dwóch latach przerwy znów organizuje Barbórkę. Będzie biesiada pod ziemią i koncert w hali sportowej Mechanika

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Uroczystości Barbórkowe w Kopalni Soli Bochnia, 2017
Uroczystości Barbórkowe w Kopalni Soli Bochnia, 2017 Tomasz Rabjasz
Barbórka jest najważniejszym świętem dla stanu górniczego. Święto obchodzone jest 4 grudnia w dniu patronki górników – świętej Barbary, która już w XVI wieku oficjalnie uznana została za opiekunkę górników. Po raz pierwszy od 2019 roku w podziemiach Kopalni Soli Bochnia odbędą się również tradycyjne Uroczystości Barbórkowe.

Bocheńskie obchody Barbórki zostaną w tym roku zainaugurowane w niedzielę 4 grudnia uroczystą Mszą Świętą w Parafii Św. Pawła Apostoła w Bochni. Nabożeństwo w intencji obecnych i byłych pracowników Kopalni i ich rodzin oraz za zmarłych pracowników Żupy zostanie odprawione o godz. 11.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w podziemiach Kopalni odbędą się również tradycyjne Uroczystości Barbórkowe. W tym roku zostaną one zorganizowane 8 grudnia i rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej w kopalnianej Kaplicy Świętej Kingi. W kaplicy, która jest sercem bocheńskiej kopalni, przy wschodnim ociosie prezbiterium znajduje się pięknie zdobiony ołtarz św. Barbary z obrazem Antoniego Katry z 1923 r.

Po nabożeństwie górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udadzą się na Uroczystą Akademię do komory Ważyn. W trakcie Akademii nastąpi wręczenie odznaczeń i szpad górniczych oraz nominacji na stopnie górnicze. Tryb przyznawania odznaczeń górniczych reguluje Ustawa z 14 lutego 2003 roku o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych.

Elementem nieodłącznie związanym z obchodami Barbórki jest Karczma Górnicza, którą rozpoczyna pochód lisów, czyli ceremoniał przyjęcia do stanu górniczego, górników, którzy pracę w kopalni rozpoczęli w okresie pomiędzy ostatnią a obecną Barbórką. Na czele pochodu idzie Lis Major, który prowadzi młodych lisów do tradycyjnego skoku przez skórę. W trakcie biesiady przewidziano liczne konkursy oraz wspólne śpiewanie pieśni górniczych. W ramach menu królować będzie tradycyjna golonka.

W Uroczystościach Barbórkowych udział weźmie Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia, która na zakończenie obchodów górniczego święta „Barbórka” zaprasza na uroczysty koncert w dniu 10 grudnia 2022 r. o godz. 18 do Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica. W trakcie koncertu z gościnnym występem zaprezentują się Dzieci z Przedszkola „Górniczy Kącik”.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto