Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe mrówki to ogromny problem tego lata w regionie. Jest ich od groma!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Mrówki to w tym roku, poza ślimakami, jedna z największych plag, z którymi muszą mierzyć się na co dzień właściciele ogrodów i działek. W regionie tych niewielkich rozmiarów i zdawałoby się niegroźnych owadów jest tego lata od zatrzęsienia. Nie pomaga doraźne niszczenie ich kopczyków i gniazd. Mrówki odbudowują je bowiem ze zdwojoną siłą lub przenoszą się w inne miejsca.

FLESZ - Jak zapobiec odwodnieniu?

Mrówki generalnie są owadami pożytecznymi (zjadają resztki organiczne, użyźniają glebę, są pomocne w rozsiewaniu niektórych roślin), jednak, kiedy jest ich nadmiar to stają się niechcianymi gośćmi w naszym ogrodzie. Budują kopce, tunele, kanały, które następnie tworzą mrowisko.

- Mrówki uszkadzają różne drewniane części małej architektury w ogrodzie i przy domu. Dodatkowo nadgryzają korzenie roślin, a także bulwy czy kłącza. Niestety, co najbardziej irytuje posiadaczy terenów zielonych, tworzą kopczyki i nadsypują ziemię i piach, np. na kostkę czy płyty chodnikowe. Ziemia również staje się przesuszona, ma liczne korytarze połączone w gniazda – czytamy na stronie Castorama.pl.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że mrówki żywią się między innymi rosą miodową, którą wytwarzają mszyce, dlatego też owady te stają się naturalnymi ochroniarzami tych szkodników, co dodatkowo sprzyja ich rozmnażaniu i łatwemu rozprzestrzenianiu.

Jak pozbyć się mrówek?

Eksperci radzą, aby sadzić w ogrodzie rośliny, których mrówki nie lubią i których zapach jest dla nich drażniący. To np. lawenda, majeranek, wrotycz. - Przydatne może okazać się również rozsypanie zmielonych ziół, np. pietruszki – radzą na Castorama.pl. To skłania owady do zmiany miejsca założenia gniazda.

Mrówki można przegonić także sypiąc koło ich kopczyków cynamon, bądź rozkładając liście pomidorów lub piołunu. Ostre zapachy tych roślin zdezorientują mrówki i uniemożliwią im sprawną komunikację

Inną prostą metodą na przegonienie owadów jest wlanie do wejścia gniazda przegotowanej, wrzącej wody lub rozlanie w różnych częściach ogrodu olejków eterycznych. Mrówki nie lubią także sody oczyszczonej. Dobrze jest ją rozsypać wzdłuż miejsc, gdzie często się pojawiają.

Kometa NEOWISE nad Tarnowem. Niesamowite zdjęcia Czytelnika [29.07]

Ostatecznością powinny być środki chemiczne. Tych jest dostępnych w sklepach sporo, ale trzeba mieć świadomość tego, że są one szkodliwe również dla naszego zdrowia, a stosowanie ich w ogrodzie - obok upraw warzyw czy owoców, które później sami będziemy konsumować, jest niewskazane.

Mikstura na mrówki

Mrówki nie tylko dają się we znaki w ogrodach, ale niejednokrotnie dostają się też do domów i mieszkań. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się tych owadów z pomieszczeń – jak radzi Ewa Kozioł, znana blogerka (zielonyzagonek.pl) i autorka książek promujących ekożycie - jest użycie boraksu. To naturalny minerał wydobywany na terenie Turcji i w Ameryce Północnej.

Aby przygotować domowy środek na mrówki potrzeba pół łyżeczki cukru – może być trzcinowy lub biały, 1-2 łyżek wody, 2 łyżki boraksu. Do szklanki trzeba wsypać cukier i dolać wodę. Całość wymieszać. Następnie należy dodać boraks i całość ponownie wymieszać do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Tak przygotowaną maź można przełożyć na przykład zakrętki i położyć najlepiej na podłodze. Słodki smak przyciągnie robotnice, które zjedzą przygotowaną maź, a jej część zaczną zanosić do mrowiska, by nakarmić królową. Mrówki powinny po pewnym czasie wyginąć.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto