Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podupadły Zamek Żupny w Bochni przed gruntownym remontem. Prace "ratunkowe" rozpoczną się w 2024 roku

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Choć brano pod uwagę jego wyburzenie, dawny Zamek Żupny w Bochni doczeka się solidnej rewaloryzacji. Jego historia sięga XIV. wieku, jednak do dziś zachowało się jedynie skrzydło północne, gruntownie zmienione w 1875 r. W ostatnich latach budynek pełnił funkcje mieszkalne, ale z powodu fatalnego stanu technicznego został wycofany z eksploatacji w 2009 roku.

Historia Zamku Żupnego w Bochni sięga XIII wieku. Przez wieki stanowił on centrum administracyjne kopalni. Był siedzibą żupników, a później podżupków bocheńskich. Często gościł królów polskich, wizytujących żupę. Niestety, do czasów nam współczesnych nie zachowała się jego pierwotna bryła, bo był kilkakrotnie przebudowany, m. in. na renesansową rezydencję przez żupnika Seweryna Bonera. Do dziś ocalało jedynie skrzydło północne, ale i ono zostało w 1875 r. gruntownie zmienione.

Jeszcze w kadencji burmistrza Bogdana Kosturkiewicza (2006-2010) wydawało się przesądzone, że budynek po dawnym Zamku Żupnym zostanie wyburzony. Przesłanką za tym miała być decyzja nadzoru budowlanego o wyłączeniu budynku z eksploatacji (pełnił wtedy funkcję lokalu socjalnego). W kolejnych latach zapadły jednak decyzje, zmieniające do ratowania obiektu. Najpierw budynek wraz z otoczeniem został przebadany pod względem archeologicznym, przy tej okazji udało się znaleźć ciekawe pozostałości dawnego obiektu, m.in. fragmenty gotyckich ścian, pozostałości kaplicy zamkowej, mury dawnej wieży, elementy polichromii, drewniany strop, a nawet pierwotną posadzkę na poziomie piwnicy. W konsekwencji dawny Zamek Żupny wpisano do rejestru zabytków.

Potrzeba 20, a może i więcej milionów złotych

Niestety, koszty przywrócenia dawnej świetności zamku są szacowane na ok. 20 mln zł i miasto odłożyło jego rewaloryzację w czasie. Najpierw zajęto się rewitalizacją płyty Rynku i ulic przyległych (inwestycję oddano w 2021 roku), obecnie trwają zaawansowane prace na Plantach Salinarnych (wcześniej odrestaurowano dwa budynki posalinarne: Kuźnię i Lodownię). Teraz przychodzi czas na Zamek Żupny stojący naprzeciwko Plant, przy ulicy Regis 3.

- Mamy w tej chwili środki dotacyjne do wykorzystania, które mogą być jednak niewystarczające. Przygotowujemy się do realizacji pierwszego etapu, aby wykonać sensowny zakres prac zabezpieczających, a jednocześnie już będących pierwszym etapem docelowych robót na samym Zamku Żupnym - zapowiada Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni. Chodzi o 803 tys. zł z Polskiego Ładu.

Planowana rewaloryzacja Zamku Żupnego nie zakłada odtworzenia jego pierwotnej bryły sprzed zaboru austriackiego. - Nie dysponujemy wiarygodnymi starszymi rysunkami Zamku Żupnego, nie ma więc powrotu do pierwotnego wyglądu.

Od piwnicy aż po strych zamkowy

Projekt rewaloryzacji Zamku Żupnego w Bochni pochodzi z 2018 roku. Opracowała go trójka inżynierów architektów: Marek Sanecki, Agnieszka Sanecka i Jerzy Wowczak. Opracowali oni m.in. wizualizacje pomieszczeń zamkowych po zakończeniu prac odtworzeniowych.

- Chcemy go wykorzystać od piwnicy aż po dach. W piwnicach jest zaprojektowana kawiarnia zamkowa. Kolejne kondygnacje planujemy wykorzystywać także w sposób komercyjny pod wynajem. Sama drewniana więźba dachowa, która będzie wykonana na nowo, również daje możliwości wykorzystania do animacji wydarzeń o różnym charakterze, jak obecnie strych muzealny. Widzimy więc część komercyjną, administracyjna, ekspozycyjną i edukacyjną - wylicza Cerazy.

W ramach aranżacji wnętrz przewidziane jest stworzenie ekspozycji ukazującej historię Zamku i bocheńskiej żupy solnej na przestrzeni wieków. Przewidziano również miejsce na "muzeum" mineralogii.

Wizualizacja wnętrza Zamku Żupnego w Bochni
Wizualizacja wnętrza Zamku Żupnego w Bochni mgr inż. arch. Marek Sanecki, mgr inż. arch. Agnieszka Sanecka, mgr inż. arch. Jerzy Wowczak
Wizualizacja Zamku Żupnego w Bochni po rewaloryzacji
Wizualizacja Zamku Żupnego w Bochni po rewaloryzacji mgr inż. arch. Marek Sanecki, mgr inż. arch. Agnieszka Sanecka, mgr inż. arch. Jerzy Wowczak
Podupadły Zamek Żupny w Bochni przed gruntownym remontem. Prace
mgr inż. arch. Marek Sanecki, mgr inż. arch. Agnieszka Sanecka, mgr inż. arch. Jerzy Wowczak
Wizualizacja strychu Zamku Żupnego w Bochni
Wizualizacja strychu Zamku Żupnego w Bochni mgr inż. arch. Marek Sanecki, mgr inż. arch. Agnieszka Sanecka, mgr inż. arch. Jerzy Wowczak

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podupadły Zamek Żupny w Bochni przed gruntownym remontem. Prace "ratunkowe" rozpoczną się w 2024 roku - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto