Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd bakterie coli w wodociągu gminy Łapanów? Przeprowadzono działania naprawcze, trwa oczekiwanie na nowe wyniki badań

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Poprzednie badanie, w którym wykryto obecność bakterii coli w gminnym wodociągu w Łapanowie miało miejsce 18 maja 2022
Poprzednie badanie, w którym wykryto obecność bakterii coli w gminnym wodociągu w Łapanowie miało miejsce 18 maja 2022 Pixabay.com
Wodociągi gminy Łapanów przeprowadziły prace naprawcze, aby poprawić parametry wody pitnej po tym, jak stwierdzono w niej bakterie coli. Jeszcze w czwartek pobrano kolejne próbki, które bada laboratorium z Limanowej. Wstępne wyniki powinny być znane w piątek 2.09. Co mogło być przyczyną obecności w pobranej próbce tak groźnego dla zdrowia drobnoustroju?

W próbce wody pobranej we wtorek 30.08.2022 przez pracowników bocheńskiego sanepidu w Gminnym Zakładzie Komunalnym w Kobylcu, stwierdzono obecność bakterii grupy coli – 55 jtk/100 ml (wartość dopuszczalna: 0 jtk/100 ml). Sanepid wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi i produkcji żywności. Woda z kranu nie może być wykorzystywana do:

  • spożywania, ani używana do spożywania posiłków,
  • procesu produkcji żywności,
  • mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych,
  • kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran.

Woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych (np. mycia podłóg), spłukiwania toalet, działań naprawczych i działań przeciwpożarowych.

Działania naprawcze w łapanowskich wodociągach

Po decyzji sanepidu z 1.09.2022 Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu, który jest zarządcą wodociągów, w trybie natychmiastowym przeprowadził:

  • mycie studni pośredniej na Stacji Uzdatniania w Chrostowej,
  • dodatkowe kilkukrotne płukanie filtrów pospiesznych na SUW w Chrostowej,
  • płukanie sieci wodociągowej,
  • sprawdzenie poprawności działania systemu uzdatniania wody w osadnikach,
  • sprawdzenie poprawności działania wszystkich urządzeń SUW w Chrostowej odpowiedzialnych za proces uzdatniania i dezynfekcji wody.

Sytuacja ze skażeniem wody zaniepokoiła mieszkańców gminy. Jeden z naszych czytelników (proszący o anonimowość) zwraca uwagę, że od chwili pobrania próbki wody do publikacji komunikatu o jej niezdatności do spożycia minęły dwa dni. - Ile więc razy korzystaliśmy ze skażonej wody? Jak bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia to wywołuje? Cały czas pojawia się też pytanie, dlaczego tak się dzieje - zastanawia się.

Poprzednie badanie, w którym wykryto obecność bakterii coli w gminnym wodociągu w Łapanowie miało miejsce 18 maja 2022. Wtedy stężenie drobnoustroju było niższe (3 jednostki/100 ml)) niż obecnie, a woda była dopuszczona do spożycia warunkowo - po przegotowaniu. Wtedy próbkę wody pobrano ze zbiornika wody pitnej Zbydniów-Wapniska.

Skąd bakterie coli w gminnym wodociągu w Łapanowie?

Nie potrafię powiedzieć, co było przyczyną takiego, a nie innego wyniku badania. Mamy te samą technologię uzdatniania i dezynfekcji wody i prowadzone przez nas badania potwierdzały, że wszystko jest z nią w porządku - mówi Adam Góral, kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Kobylcu.

Dezynfekcja wody w gminie Łapanów jest prowadzona na trzy sposoby jednocześnie: lampa UV, chlor i dwutlenek chloru. - Nie dysponujemy możliwością ozonowania, choć bardzo chciałbym wdrożyć taką metodę, ale to już zależy od gminy. Finalizowana obecnie modernizacja stacji uzdatniania wody dotyczyła zmniejszenia mętności wody, urządzenia są już oddane do użytku i woda ma lepsze niż wcześniej parametry - dodaje Góral.

Kierownik GZK zauważa, że próbka wody została pobrana we wtorek 30.08.2022 rano. - Woda w Zakładzie Komunalnym jest mało używana. Być może to spowodowało taki, a nie inny wynik. Na pewno są inne warunki, gdy woda w wodociągu stale przepływa, a inne, gdy stoi w rurach, bo wtedy traci swoje właściwości. U nas przyłącze jest dłuższe i pracownicy niewiele z niego korzystają.

Wstępny wynik badania próbki, pobranej w czwartek 1.09.2022, powinien być znany jeszcze dzisiaj. - Jeśli będzie pozytywny, sanepid może na jego podstawie wydać decyzję zezwalającą na spożycie wody z gminnego wodociągu - mówi Adam Góral.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Maleje liczba kredytów mieszkaniowych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skąd bakterie coli w wodociągu gminy Łapanów? Przeprowadzono działania naprawcze, trwa oczekiwanie na nowe wyniki badań - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto