Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja tarnowskiego MORD i policji pod szkołami w Tarnowie i regionie. Funkcjonariusze drogówki będą rozdawać ulotki i odblaski

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W ramach akcji "Zwalniam przed szkołą" pod placówkami oświatowymi w Tarnowie i regionie pojawi się więcej patroli policji.
W ramach akcji "Zwalniam przed szkołą" pod placówkami oświatowymi w Tarnowie i regionie pojawi się więcej patroli policji. archiwum Paweł Chwał
W poniedziałek (4 września) odbędzie się akcja "Zwalniam przed szkołą", którą organizuje Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie wspólnie z komendami policji z Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska i Bochni. Mundurowi pojawią się przed szkołami w regionie, gdzie będą wręczać kierowcom specjalne ulotki a uczniom odblaski.

Wspólna akcja tarnowskiego MORD i policji

Już po raz piętnasty pracownicy tarnowskiego MORD łączą siły z policjantami, aby zwrócić uwagę kierowców, na to, aby od początku września zachowywali szczególną ostrożność w rejonie szkół i innych placówek oświatowych.

- Tegoroczne wakacje były wyjątkowo długie, tym bardziej więc musimy zmobilizować wszystkich uczestników ruchu drogowego do respektowania przepisów i zachowania ostrożności, Zwracamy się również do dzieci i ich rodziców. Tylko wspólna odpowiedzialność na drogach może nas uchronić przed tragicznymi nie raz skutkami nierozwagi - podkreśla Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie.

W ramach akcji pod szkołami w regionie pojawią się mundurowi z drogówki, którzy będą, m.in. pomagali przejść uczniom przez ruchliwe przejścia dla pieszych oraz zwracali uwagę pieszym, by przechodząc przez przejście, nie używali telefonów komórkowych i nie przejeżdżali po nich rowerem czy hulajnogą.

Kierowcy w pierwszych dniach września muszą spodziewać się także zwiększonych kontroli zwłaszcza prędkości w rejonach placówek edukacyjnych. Policjanci będą zwracać uwagę na wszelkie wykroczenia ze szczególnym zwróceniem uwagi na wyprzedzanie oraz omijanie w rejonie przejść dla pieszych, trzeźwość oraz prawidłowe przewożenie dzieci w pojazdach.

Po szkołami w Tarnowie i regionie pojawi się więcej policjantów drogówki

Akcja "Zwalniam przed szkołą" rozpocznie się w poniedziałek (4 września) o godz. 8. Policjanci i pracownicy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie będą wręczali kierowcom ulotki z wizerunkiem ,,Agatki", zachęcając, by umieścili je w swoich samochodach. Najmłodsi natomiast otrzymają elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność pieszych.

Akcja będzie prowadzona w poniedziałkowy poranek w wybranych miejscach w regionie. Głównym miejscem akcji będzie przejście dla pieszych w sąsiedztwie Zespołu Szkół Stowarzyszenia "Siódemka" przy ul. Sitki.

Ponadto specjalne patrole mundurowych z ulotkami i odblaskami będzie można spotkać również przy innych szkołach:

 • Tarnów: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 14 i Szkoła Podstawowa nr 20
 • Powiat tarnowski: Skrzyszów (Szkoła Podstawowa nr 2), Koszyce Małe i llkowice
 • Powiat bocheński: Proszówki i Krzeczów.
 • Powiat brzeski: Brzesko Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Głowackiego), Szkoła Podstawowa w Porębie Spytkowskiej.
 • Powiat dąbrowski: Szkoła Podstawowa w Żelazówce, Rynek w Dąbrowie Tarnowskiej oraz LO przy ul. Piłsudskiego w Dąbrowie Tarnowskiej

Podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo, o jakich przypomina policja:

 • Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
 • Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
 • Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
 • Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.
 • Przechodząc przez jezdnię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
 • Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
 • Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.
 • Przechodząc przez jednię, należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.

Należy pamiętać, że nie wolno :

 • korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jednię lub torowisko w sposób prowadzący do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji drogowej;
 • chodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
 • wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
 • przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
 • przebiegać przez jezdnię.

Policja przypomina o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach:

 • Dziecko mające mniej niż 150cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest, aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135 cm.
 • Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach hitem wakacji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Akcja tarnowskiego MORD i policji pod szkołami w Tarnowie i regionie. Funkcjonariusze drogówki będą rozdawać ulotki i odblaski - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto