Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bocheńscy radni mają zająć stanowisko w sprawie reparacji wojennych ze strony Niemiec

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Egzekucja hitlerowska na 52 cywilnych mieszkańcach Bochni i okolic na wzgórzu Uzbornia, 18 grudnia 1939
Egzekucja hitlerowska na 52 cywilnych mieszkańcach Bochni i okolic na wzgórzu Uzbornia, 18 grudnia 1939 Zbiory NAC on-line Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wśród projektów uchwał sierpniowej sesji rady miasta w Bochni znalazło się oświadczenie dotyczące zadośćuczynienia za szkody spowodowane w Bochni w czasie okupacji niemieckiej w Bochni. Tekst nawiązuje do uchwały Sejmu RP z września 2022 roku oraz uchwały Rady Ministrów RP z kwietnia 2023.

Kopalnia Soli Bochnia notuje wzrost liczby turystów

od 16 lat

W tekście projektu oświadczenia napisano, że Rada Miasta Bochnia „wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.

Przywołując Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 przypomniano, że „również Miasto Bochnia w trakcie II wojny światowej zostało ciężko doświadczone przez agresję, a następnie okupację niemiecką”.

„W wyniku II Wojny Światowej ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy także ogromne straty ludzkie” – czytamy.

Jak podano w raporcie zespołu parlamentarnego, straty demograficzne Bochni w czasie II wojny światowej wyniosły 14 989 osób.

Ze źródeł historycznych wiadomo, że 18 grudnia 1939 r. w Bochni doszło do masowej egzekucji grupy 52 Polaków na wzgórzu Uzbornia. W 1941 roku w Bochni utworzono getto na terenie starej dzielnicy żydowskiej ogrodzone płotem z desek i drutu kolczastego. Przesiedlono tam żydów z okolic Bochni, w wyniku czego do połowy 1942 r. liczba ludności miasta wzrosła z 4,5 do 7,5-8 tys. osób. W latach 1942-1943 z terenu bocheńskiego getta wywieziono 2-3 tys. Żydów w ramach trzech dużych akcji eksterminacyjnych, m.in. do obozu w Bełżcu. 400-500 osób niezdolnych do transportu stracono na skraju Puszczy Niepołomickiej w Baczkowie.

Jak wyliczyli autorzy wspomnianego Raportu straty, jakie poniosła Polska w wyniku 5,2 mln zł ofiar II wojny światowej, sięgają 4 bln 289 mld zł.

Najbliższa sesja Rady Miasta Bochnia odbędzie się 31 sierpnia.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto