Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. W centrum miasta pojawi się dziesięć gablot z kryształami soli. Będzie też drugi bocheński gwarek [ZDJĘCIA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Jedna z gablot, jakie zostaną zamontowane w centrum Bochni
Jedna z gablot, jakie zostaną zamontowane w centrum Bochni Paweł Michalczyk
Finał rewitalizacji centrum Bochni powoli zbliża się do końca. Wraz z nim pojawiają się kolejne informacje o ostatecznym kształcie centrum miasta po zakończeniu prac. Jednym z nowych elementów będzie ekspozycja brył solnych w 10 punktach ścisłego centrum. Przewidziano też inne ciekawe elementy małej architektury.

Gabloty z solnymi bryłami zalanymi żywicą pojawią się w centrum Bochni

Jednym z nowych elementów centrum Bochni po przebudowie będą gabloty z bryłami soli. W sumie będzie ich dziesięć: sześć na Rynku w jego południowej części oraz cztery na ulicy Solnej nieopodal Szybu Sutoris (dwie w zieleńcu przy skrzyżowaniu z ulicą Dominikańską, a dwie na wysokości wejścia do szybu).

Solne bryły będą zalane żywicą oraz podświetlone. - Elementy soli kamiennej mają różną ciekawą strukturę, formę i kolorystykę. Zostały udostępnione dzięki uprzejmości przez Kopalnię Soli Bochnia - mówi Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Według zapowiedzi zastępcy burmistrza, odpowiedzialnego za rewitalizację centrum, montaż gablot z solnymi bloczkami w centrum Bochni rozpocznie się w kwietniu.

Drugi gwarek w centrum Bochni, tym razem na Rynku

Przy wschodniej pierzei Rynku natomiast zostanie zamontowany drugi gwarek. Tym razem będzie to kopacz na bałwanie solnym. Pierwszy gwarek w postaci szewca pojawił się obok Szybu Sutoris (po łacinie "szewc" to "sutor", stąd nazwa szybu). W sumie w centrum Bochni zaplanowano dziewięć takich figurek.

- Generalnie wszystkie elementy m.in. małej architektury nawiązują do solnego dziedzictwa naszego miasta, kopalni soli, swoistego kodu genetycznego miasta i stanowi motyw przewodni zagospodarowania przestrzeni obszaru rewitalizacji - argumentuje Robert Cerazy.

Kolejnym z elementów, jakie pojawią się w ścisłym centrum Bochni, będzie makieta z XIX wieku. To kolejny element, nawiązujący do dawnych dziejów miasta. Do tej pory wzdłuż południowej pierzei zamontowano historyczne mapy Bochni, a wzdłuż wschodniej ściany Rynku tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia w historii solnego grodu. Makieta ma być kontynuacja tego zamysłu.

- Makieta będzie zainstalowana na wejściu na płytę Rynku od strony ul Wąskiej. Makieta w kształcie płaskorzeźby będzie zamontowana na postumencie - dodaje zastępca burmistrza.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto