Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. W Gminnym Park Wypoczynku i Rekreacji wybudują tężnię solankową. To pierwsza tego typu konstrukcja w mieście

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Brzesku jeszcze w tym roku ma powstać tężnia solankowa
W Brzesku jeszcze w tym roku ma powstać tężnia solankowa UM Brzesko
Jeszcze w tym roku w Brzesku powstanie tężnia solankowa. Konstrukcja ma stanąć w Gminnym Parku Wypoczynku i Rekreacji. Inwestycja będzie kosztowała ponad 366 tysięcy złotych.

FLESZ - Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

od 16 lat

Brzeszczanie nie będą już musieli jeździć do tężni w innych miastach

W Brzesku, ani jego bliskiej okolicy nie ma obecnie tężni solankowych, z których mogliby korzystać mieszkańcy miasta i gminy. Aby zażyć zdrowego, jodowanego powietrza brzeszczanie jeżdżą do Bochni, Wieliczki, Iwkowej czy Tarnowa, gdzie w ostatnich latach powstały tężnie solankowe. Wkrótce jednak podobna konstrukcja stanie również w samym Brzesku.

Na terenie Gminnego Parku Wypoczynku i Rekreacji, który znajduje się na pograniczu osiedli Kopaliny-Jagiełły i Kościuszki-Ogrodowa planowana jest budowa tężni ogólnodostępnej, bezpłatnej i dostosowanej dla osób niepełnosprawnych.

- Warto, by w gminie Brzesko istniał przynajmniej jeden powszechnie dostępny punkt wytwarzający zdrowe powietrze. Tężnia będzie też sprzyjać integracji społecznej, szczególnie dla osób samotnych, których do wyjścia z domu zachęcą prozdrowotne właściwości tego miejsca - zaznacza Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.

Tężnia pomoże w Brzesku w walce ze skutkami zanieczyszczeń powietrza

Brzescy urzędnicy wyliczyli, że na terenie osiedli, na granicy których powstanie tężnia, zamieszkuje 6,7 tys. osób, z czego ponad 1,7 tys. to seniorzy w wieku powyżej 60 lat. To właśnie z myślą m.in. o nich planowana jest budowa tężni.

- Uruchomienie tężni będzie mieć kolosalne znaczenie dla poprawy warunków życia naszych mieszkańców. Brzesko jest miastem, w którym występuje duże zanieczyszczanie powietrza. Wprawdzie mieszkańcy systematycznie wymieniają przestarzałe piece węglowe na nowe ekologiczne, jednak na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Aktualni w centrum miasta przez siedem miesięcy w roku przekraczane są dopuszczalne normy pyłów PM 2,5, a przez cztery miesiące normy pyłów PM 10. Zaplanowana przez nas inhalatornia to szansa na maksymalne zniwelowanie szkodliwych skutków tych zanieczyszczeń - przekonuje burmistrz Latocha.

Inwestycja ma kosztować ponad 366 tysięcy złotych. Z budżetu Brzeska na inwestycję przeznaczone zostanie 190 tysięcy złotych. Resztę będzie stanowić dofinansowanie, które miastu udało się zdobyć z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe”.

Prace budowlane mają rozpocząć się w czerwcu i potrwać do końca listopada tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto