Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Mytkowicz Honorowym Obywatelem Miasta Brzeska. "Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość"

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Brzeska Januszowi Mytkowiczowi, 28.02.2024
Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Brzeska Januszowi Mytkowiczowi, 28.02.2024 UM Brzesko
Janusz Mytkowicz, artysta plastyk pochodzący z Brzeska, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska. Twórca, znany w Polsce, ale również we Włoszech i na świecie, zasłynął ostatnio dzięki założonej przez niego Leśnej Galerii w Okocimiu.

Janusz Mytkowicz to rodowity brzeszczanin. W tym mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące, a dyplom artysty odebrał jako absolwent Accademia di Belle Arti di Roma (włoski odpowiednik polskiej Akademii Sztuk Pięknych. We Włoszech przebywał przez wiele lat. Po powrocie do kraju swoje prace prezentował na licznych wystawach, na których wyeksponował ponad 500 obrazów. Jest częstym gościem i głównym bohaterem kulturalnych wydarzeń organizowanych między innymi w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym i brzeskim oddziale Biblioteki Pedagogicznej.

O brzeskim artyście zrobiło się głośno w 2020 roku dzięki założonej przez niego Leśnej Galerii w Okocimiu. Jest to plenerowa ekspozycja, na odcinku kilometra, składająca się z kilkudziesięciu prac, sukcesywnie wymienianych przez samego autora. Stworzył ją samodzielnie, bez wsparcia jakichkolwiek instytucji i ludzi z zewnątrz.

- Aktualnie eksponuję 130 różnych prac. Obrazy są wymieniane, powstają nowe elementy. Dbam, jak potrafię. W przygotowaniu katalog obejmie około 200 prac, wydam zadbaniem własnym. Kiedyś leśne obrazy, materiał, który uszlachetniony wrócił do lasu, umrą, jak drzewa, wraz z drzewami. Umieranie jest sztuką. Trzeba umieć, tak jak żyć - powiedział Janusz Mytkowicz w trakcie środowej sesji rady miejskiej w Brzesku 28.02.

- Artysta swoich prac nie sprzedaje. Prezentuje w głównej mierze dla mieszkańców miasta i gminy. Ta piękna pasja brzeszczanina jest ewenementem na niespotykaną skalę – napisał burmistrz Brzeska Tomasz Latocha w uzasadnieniu do wniosku o nadanie tego zaszczytnego tytułu.

Kapituła po krótkiej naradzie zaakceptowała wniosek jednomyślnie. Honorowy Obywatel Miasta Brzeska to tytuł przyznawany osobom szczególnie nań zasługującym, dlatego nadawany jest bardzo rzadko. Ostatni raz taka uroczystość miała miejsce w 2019 roku.

W Brzesku planowane jest wprowadzenie 30 minut darmowego parkowania

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto