Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do tych gmin z powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego po wyborach popłynął nagrody za wysoką frekwencję

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Do gmin, w których zanotowano najwyższą frekwencję w powiecie, ma trafić w sumie po 2,5 mln zł.
Do gmin, w których zanotowano najwyższą frekwencję w powiecie, ma trafić w sumie po 2,5 mln zł. Lucyna Nenow
Frekwencja w wyborach parlamentarnych była najwyższa w historii III RP. Dużo mieszkańców oddało swoje głosy w gminach subregionu tarnowskiego. Cztery z nich dzięki temu otrzyma dodatkowe bonusy w postaci 2,5 mln złotych z przeznaczeniem na Koła Gospodyń Wiejskich, remizy OSP czy też lokalne inwestycje.

Podczas wyborów parlamentarnych gminy do 20 tysięcy mieszkańców miały szczególną motywację do tego, aby frekwencja wśród mieszkańców była jak największa.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, do samorządów, w których głosować poszło najwięcej osób, trafić mają dodatkowe pieniądze. W sumie dla najlepszych pod tym względem gmin z każdego powiatu przeznaczono po 2,5 miliona złotych.

Milion złotych ma być dedykowany na remonty remiz, kolejny milion mieszkańcy gmin z najlepszą frekwencję mogą wykorzystać na dowolny cel w ramach budżetu obywatelskiego. Dodatkowo po 250 tysięcy złotych ma trafić na działalność kół gospodyń wiejskich i orkiestr dętych oraz lokalne kluby sportowe.

Walka gmin o frekwencję w powiecie tarnowskim

O tym jak obietnice wzięli sobie do serca samorządowcy, najlepiej świadczą wpisy wójtów na portalach społecznościowych zagrzewające mieszkańców, aby poszli głosować.

W powiecie tarnowskim jeszcze do godziny 17 największą frekwencję odnotowano w gminie Rzepiennik Strzyżewski. Wyniosła ona ponad 61 procent. Ostatecznie jednak to nie gmina z południa powiatu najbardziej zyska na bonusach przygotowanych przez rząd. Najwyższą frekwencję uzyskała bowiem gmina Wierzchosławice, gdzie zagłosowało blisko 73 proc. wyborców.

- Mieszkańcy gminy Wierzchosławice są obywatelami, którzy się angażują i interesuje ich to, jaka będzie Polska. Cieszymy się, bo dzięki temu będziemy mogli w gminie zrobić jakieś inwestycje z tych środków, które mam nadzieje w niedługim czasie otrzymamy - podkreśla Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice.

Samorządowiec dodaje, że w najbliższym czasie mają się w tej sprawie odbyć konsultacje z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie gminy.

Rekordziści z powiatu bocheńskiego

W powiecie brzeskim największą frekwencję odnotowano w gminie Iwkowa. Zagłosowało tam ponad 73,5 procent mieszkańców. Dumny jest z tego wójt Bogusław Kamiński, który startował w wyborach do Sejmu z listy Trzeciej Drogi. Jak mówi, 2,5 mln złotych będzie na co w gminie wydać.

- Pieniądze na pewno dobrze wykorzystamy i będą z tego efekty. Ale na razie nie dzielimy skóry na niedźwiedziu, jak będziemy mieli już konkretną promesę, to będziemy rozmawiać, na co ją dokładnie przeznaczymy - zaznacza wójt Iwkowej.

Imponującą frekwencją wykazali się mieszkańcy powiatu bocheńskiego. W dwóch gminach przekroczyła ona 79 proc. Ostatecznie o włos z gminą Trzciana, w której zagłosowało 79,19 proc. wyborców, wygrała gmina Żegocina, gdzie frekwencja wyniosła 79,60 proc.

Wójt zwycięskiej gminy podkreśla, że 2,5 miliona złotych będzie wspaniałą nagrodą dla wszystkich mieszkańców.

- Ustaliliśmy, że milion złotych na remizy równo podzielimy na pięć jednostek OSP z terenu gminy, tak samo zrobimy z pieniędzmi w ramach budżetu obywatelskiego, z których skorzystają mieszkańcy wszystkich miejscowości. Profit dla KGW też podzielimy na wszystkie koła w gminie, a środki dla klubów sportowych zostaną przeznaczone dla Beskidu Żegocina, bo to jedyny klub w naszej gminie - mówi Wojciech Wrona, wójt Żegociny.

W subregionie tarnowskim bonus w postaci 2,5 mln zł powinien też trafić do gminy Radgoszcz w powiecie dąbrowskim, gdzie frekwencja wyniosła 63,76 proc.

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami po 500 tysięcy złotych na KGW, orkiestry dęte i kluby sportowe powinno trafić do gmin, w których frekwencja przekroczyła 60 proc. Zgodnie z danymi z PKW tego warunku nie spełniły w naszym regionie jedynie gmina Wietrzychowice w powiecie tarnowskim oraz gminy Bolesław, Gręboszów i Mędrzechów z powiatu dąbrowskiego.

Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej już otwarte

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Do tych gmin z powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego po wyborach popłynął nagrody za wysoką frekwencję - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto