Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu uczniów chodzi na religię w szkołach ponadpodstawowych w Bochni? W jednej placówce frekwencja sięga ponad 90 procent

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W skali kraju ponad połowa uczniów nie chodzi na lekcje religii. A jak jest w Bochni?
W skali kraju ponad połowa uczniów nie chodzi na lekcje religii. A jak jest w Bochni? Paweł Relikowski
Religia w szkołach przeżywa kryzys. W skali kraju postępuje proces laicyzacji i odchodzenia młodzieży od Kościoła katolickiego, czego dowodem sytuacja w stolicy. W tamtejszych szkołach w obecnym roku szkolnym ponad połowa uczniów nie chodzi na lekcje katechezy. A jak wygląda sytuacja w szkołach średnich w Bochni? Sprawdziliśmy to w poszczególnych placówkach.

Ilu uczniów chodzi na religię w szkołach ponadpodstawowych w Bochni?

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Coraz mniej chętnych do udziału w lekcjach religii

Religia w szkołach jest od roku szkolnego 1990/1991. Lekcje te we wszystkich typach szkół są nieobowiązkowe. Jeśli uczniowie są niepełnoletni, za zgodą rodziców, mogą nie uczęszczać na te zajęcia. Okazuje się, taka możliwość jest coraz chętniej wykorzystywana przez młodych ludzi. Z każdym rokiem szkolnym zainteresowanie rezygnacją z tego przedmiotu szkolnego jest coraz większe. W roku szkolnym 2022/23 w Warszawie padł rekord niskiej frekwencji na lekcjach religii: ponad połowa dzieci i młodzieży nie uczęszcza na katechezy. Dane dotyczą 800 placówek oświatowych na terenie stolicy.

Z badań prowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że jeszcze w 2010 roku 93 proc. badanych uczniów uczestniczyło w lekcjach religii. Później wskaźnik ten w skali kraju zaczął spadać: w 2018 roku 70 proc. uczniów deklarowało udział w tych lekcjach, a w roku 2021 już tylko 54 proc. Więcej na ten temat TUTAJ.

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w roku szkolnym 2021/2022 najniższy wskaźnik uczniów uczęszczających na religię zanotowano w diecezji wrocławskiej - 63 proc. To znacznie mniej niż w diecezji tarnowskiej, gdzie na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 83,6 proc. uczniów. To najwyższy wynik w całej Polsce. Jak na tym tle wygląda Bochnia? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Religii w szkołach na ogół nie uczą księża

Blisko 60 proc. nauczycieli religii stanowią osoby świeckie, 30,9 proc. - księża diecezjalni, 2,9 proc. zakonnicy, 6,4 proc. siostry zakonne, a 0,3 proc. alumni.

Według ISKK wskaźnik osób praktykujących w diecezji tarnowskiej w niedzielę i święta w 2021 roku wyniósł 59,1 proc., a wskaźnik osób przystępujących do Komunii św. - 21,9 proc. To również najwyższe wyniki notowane w polskim Kościele.

Najmniej osób praktykuje w diecezji łódzkiej (17,2 proc.), a najniższy wskaźnik przystępujących do Komunii św. zanotowano w diecezji sosnowieckiej (7,7 proc.)

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Patogeny coraz bardziej odporne

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto