Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Soli Bochnia w 2023 roku pobije ubiegłoroczną frekwencję o ponad 3 tys. turystów. Zobacz wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kończący się 2023 rok Kopalnia Soli Bochnia zanotuje wyższą niż w 2022 liczbę turystów, którzy odwiedzili podziemne wyrobiska. I choć rekordu z 2017 roku nie uda się pobić, władze spółki chwalą się dobrym wynikiem ekonomicznym.

Bochnia zleciła projekt pierwszego w mieście parkingu podziemnego

emisja bez ograniczeń wiekowych

W 2022 frekwencja wyniosła 160 tys. osób, podczas gdy rekord z 2017 roku sięgał 192 tys. turystów. Według szacunków prezesa Zygmunta Dobrowolskiego, w 2023 roku liczba ta wyniesie ok. 163 500 osób. - Pozwoliło nam to na wypracowanie dobrego wyniku ekonomicznego i realizację naszych planów inwestycyjnych, bo dużo udało nam się zrobić.

Pod koniec września uruchomiono nową multisensoryczną trasę turystyczną "Solny świadek", wprowadzono również zmiany w wyglądzie szybów Campi i Sutoris. Wyremontowano budynek Starej Warzelni przy Szybie Campi, tam również uruchomiono plac zabaw. Z prac wykonanych pod ziemią należy wymienić zakończenie remontu Szybiku Ważyn, a także likwidację i zabezpieczenie 1500 metrów sześciennych niezabytkowych wyrobisk.

Uruchomienie nowej trasy nie spowodowało jeszcze zauważalnego wzrostu liczby turystów. Choć otwarta 28 września, faktycznie funkcjonuje od kilku tygodni z powodów problemów natury formalnej.

W najbliższych planach kopalni na 2024 rok jest uruchomienie kolejki elektrycznej, a zaraz po Nowym Roku także punktu sprzedaży biletów w kamienicy Rynek 14 w ścisłym centrum miasta wraz z zapleczem sanitarnym. Będzie to wyjście naprzeciw turystom, którzy chcieliby rozpocząć zwiedzanie z położonego nieopodal Szybu Sutoris, w którym zejściem schodowym ma swój początek nowa trasa.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto