Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne płuca w Bochni z białych zmieniły się w szare, akcja przed I LO zakończona. Jakie wnioski?

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mobilne płuca zainstalowane przed gmachem LO w Bochni zmieniły się ze śnieżnobiałych w szare. Dwutygodniowe badania jakości powietrza wykazały, że jego stan zdecydowanie pogarszał się przy bezwietrznej pogodzie. W niedzielny wieczór stężenie przekraczało normy WHO, w przypadku PM 2,5 wynosiło 293 proc.!

Mobilne płuca w Bochni oddychały powietrzem na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym od 14 do 28 listopada. Odczyt był pokazywany na bieżąco na wyświetlaczu, można go było śledzić również on-line.

Tkanina stopniowo zmieniała swój kolor z białego aż do szarego, który przybrała w ostatnich dniach trwania akcji. Badania wykazały, że stan powietrza przez większość czasu utrzymywał się na dobrym poziomie. Dopiero pod koniec drugiego tygodnia badań, w związku z pogorszeniem pogody, czujnik coraz częściej wskazywał wyższe stężenie pyłów dochodzące nawet do 44 µg/m³ (norma 15 µg/m³) dla PM2,5 oraz 59 µg/m³ (norma 45 µg/m³) dla pyłu PM10.

- Przez pierwszy tydzień było wietrznie, względnie ciepło oraz padał deszcz. Wyraźna zmiana nastąpiła dopiero w ostatni poniedziałek, kiedy czujnik wykazał dane przekraczające normy. Pamiętajmy jednak, że w związku z chwilową poprawą stanu powietrza nie powinniśmy zaprzestawać wymiany starych pieców. Dane są jednoznaczne – problem istnieje i jest coraz poważniejszy wraz z trwaniem sezonu grzewczego – wyjaśnia Magdalena Cygan z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Starosta Adam Korta, że akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku w innych częściach miasta. - Problem nawarstwia się szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie. Dlatego nie możemy spocząć na laurach. Jeszcze wiele do zrobienia przed nami. Niestety wymiany pieców i termomodernizacja to bardzo kosztowne inwestycje. Nie uda się tego zrobić bez pomocy państwa. Obecne programy powinny być kontynuowane i poprawione. Problemem są również zmiany w rozliczaniu prądu wyprodukowanego przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne, co zniechęca do instalacji pomp ciepła - zauważa starosta.

Postawienie mobilnych płuc w Bochni to wspólny projekt Powiatu Bocheńskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Akcji przez cały czas towarzyszyły organizowane przez doradcę ds. klimatu i środowiska prelekcje wśród mieszkańców pod hasłem „Czysty Klimat – Czyste Powietrze”. Prelekcje odbyły się m.in. w Zespole Szkół nr 1 i 2, I LO, Szkole Podstawowej nr 1 Bochni oraz w Klubie Senior-Wigor.

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, wszystkie piece i kotły bezklasowe oraz klasy 1 i 2 mają być wymienione do końca kwietnia 2024 r. Można w tym celu skorzystać z dotacji lub pożyczki, a podstawowym programem wspierającym wymianę pieców i kotłów jest rządowy program Czyste Powietrze. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u ekodoradców gminnych oraz u doradcy ds. klimatu i środowiska w Starostwie Powiatowym, jak również na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto