Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niszczejący 15 lat budynek po dawnym pogotowiu ratunkowym w Bochni odżyje. Powiat chce w nim utworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Jest szansa, że zabytkowy i niszczejący budynek po dawnym pogotowiu ratunkowym w Bochni ożyje po kilkunastu latach od przeniesienia pogotowia do szpitala. Zarząd powiatu bocheńskiego planuje tam utworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego. Zlecono projekt koncepcyjny modernizacji i przebudowy budynku.

Dramatyczna droga ukraińskiej rodziny z Borodzianki do Przyborowa

od 16 lat

Budynek po byłym pogotowiu ratunkowym w Bochni niszczeje od 15 lat

Budynek po byłym pogotowiu ratunkowym w Bochni przy ul. Konstytucji 3 Maja stoi pusty od 2008 roku. Wtedy zapadła decyzja władz powiatu o połączeniu pogotowia ze szpitalem i przeniesieniu zespołów ratunkowych do budynku lecznicy. W 2023 roku uruchomiono Centrum Ratownictwa Medycznego w przebudowanym do tego celu budynku przy ul. Krakowskiej.

Przez cały ten okres 15 lat zabytkowy dworek z 1847 roku systematycznie niszczał. W 2011 roku władze powiatu zdecydowały, że zostanie wystawiony na sprzedaż, ale nie udało się znaleźć nabywcy. W międzyczasie pojawiały się inne pomysły na zagospodarowanie pustostanu. Jednym z nich była szkoła muzyczna II stopnia.

- Od dawna czyniliśmy starania, aby budynek został zagospodarowany, najpierw na cele szkoły muzycznej II stopnia, niestety do dzisiaj nie doczekaliśmy się ostatecznej decyzji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które było zainteresowane przejęciem tego miejsca - mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Budynkiem była zainteresowana również Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, która szukała miejsca na siedzibę Prokuratury Rejonowej w Bochni. - Niestety powierzchnia budynku po Pogotowiu jest za mała na potrzeby tej instytucji.

Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku po byłym pogotowiu ratunkowym w Bochni

W końcu zapadła długo wyczekiwana decyzja, aby powiat własnymi siłami zagospodarował podupadający zabytek.

- Wspólnie z Zarządem podjęliśmy decyzję, iż nie możemy dłużej czekać i chcielibyśmy utworzyć w tym miejscu Centrum Zdrowia Psychicznego, które chyba każdy z nas się zgodzi, jest teraz tak bardzo potrzebne - dodaje Korta.

Powiat zlecił opracowanie projektu koncepcyjnego w zakresie modernizacji i przebudowy budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja w Bochni na potrzeby uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego. Projekt ma powstać do końca roku. Opracowanie wykonuje firma Archiprojekt za kwotę 73 800 zł. Biuro projektowe odpowiedzialne za przygotowanie koncepcji wykona m.in. program funkcjonalno-użytkowy, kosztorys inwestorski, projekt aranżacji pomieszczeń i koncepcję architektoniczną.

Projekt ma zostać przygotowany tak, aby planowana modernizacja, przebudowa budynku, układ pomieszczeń dostosowany został do wymagań Centrum Zdrowia Psychicznego w zakresie oddziału dziennego psychiatrycznego, Poradni Zdrowia Psychicznego wraz z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym oraz Zespołem Leczenia Środowiskowego.

Centrum będzie podlegało szpitalowi powiatowemu w Bochni. Ma ono zapewniać kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej.

- Bardzo dziękuję panu staroście za ten pomysł i tak ważną inicjatywę. Ze statystyk policji wynika, że w ubiegłym roku było o ponad 5 proc. więcej prób samobójczych niż rok wcześniej, a najczęstszą przyczyną przeważnie była choroba psychiczna czy zaburzenia psychiczne. Zdrowie psychiczne Polaków pogarsza się coraz bardziej, a niestety brakuje takich właśnie miejsc, gdzie ta pomoc będzie udzielana kompleksowo - zwraca uwagę Jarosław Kycia, dyrektor bocheńskiego szpitala.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2022 roku odnotowano w Polsce 14 520 prób samobójczych. Co trzecia próba zakończyła się zgonem (5 108). CO gorsza, nastąpił nagły wzrost liczby samobójstw dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Tylko w 2022 roku na swoje życie targnęły się 2 093 osoby do 18. roku życia, w tym 85 dzieci młodszych niż 13 lat. Z badań przeprowadzonych przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną w Bochni wynika m.in. że 77 proc. osób doświadczyło stresu, 74,5 proc. ma obniżony nastrój, a 41,5 proc. badanych wskazywała na występowanie problemów ze snem. Badanie dotyczyło młodzieży ze szkół średnich z powiatu bocheńskiego.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto