Nowy Wiśnicz. Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu. Wiele atrakcji dla miłośników żywej historii PROGRAM

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Inscenizacja Bitwy pod Chocimiem w 2016 roku
Inscenizacja Bitwy pod Chocimiem w 2016 roku Paweł Michalczyk
W sobotę i niedzielę (20-21.08.2022) w Wiśniczu dzięki grupom rekonstrukcji historycznej będzie można przenieść się o kilka wieków. Będzie m.in. inscenizacja Bitwy Chocimskiej z 1621 roku, w której uczestniczył Stanisław Lubomirski, założyciel Nowego Wiśnicza.

Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu, 20-21.08.2022 [PROGRAM]

Weekend z Orężem Polskim na wiśnickim Zamku odbędzie się już po raz czwarty. Tym razem będzie mu towarzyszył III Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego.

- Głównymi celami projektu jest upowszechnianie wiedzy o wojsku polskim, historii walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej oraz pokazanie młodemu pokoleniu, jak należy pojmować patriotyzm wczasach pokoju - mówi Piotr Pyziak, dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Zwraca uwagę, że wydarzenie będzie stanowiło „jedną wielką żywą lekcję historii dla dzieci”.

W imprezie weźmie udział kilkanaście grup odtwórstwa historycznego, a wsparcie merytoryczne zapewnia krakowski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Impreza rozpocznie się jutro na błoniach na Podzamczu (od strony stadionu sportowego) o godz. 8, gdzie do 13 będzie można śledzić przyjazd Husarii, kwaterunek koni, trening husarzy przed turniejem dostępny dla publiczności. Z kolei na dziedzińcu zewnętrznym zamku od 8 do 14 będzie trwało rozkładanie obozów grup rekonstrukcji historycznej.

Na godzinę 14 zaplanowano III Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego (błonia na podzamczu), a w godzinach 15.30-16.30 zaplanowano przegląd obozowisk i wystawienie wart przed bramą zamku, turniej łuczniczy dla wojsk pieszych (dziedziniec zewnętrzny Zamku). O 16.30 na błoniach u podnóża zamku odbędzie się próba do zaplanowanej na niedzielę inscenizacji Bitwy Chocimskiej z użyciem dawnej broni.

Niemniej bogaty jest program niedzielny. O 10 nastąpi wymarsz husarii na zamek, po czym wojska przemaszerują na wiśnicki Runek. Tam nastąpi złożenie meldunku burmistrz Nowego Wiśnicza, po czym uczestnicy wezmą udział we mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu.

O 12 na dziedzińcu zamkowym nastąpi uruchomienie obozów i rozpoczną się prezentacje grup rekonstrukcji historycznej. Rozpocznie się też konkurs dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Według organizatorów, w 2021 roku wzięło w nim udział ok. 1100 uczestników. Nową atrakcją będą I Mistrzostwa w biegach OCR o Puchar Dowódcy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych” oraz bieg „Małego Komandosa” (Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu) od godz. 11.

O 16.30 nastąpi wyjście wojsk z zamku na inscenizację Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku), a sama inscenizacja rozpocznie się o 17. Po jej zakończeniu na dziedzińcu odbędzie się wręczenie nagrody „Polonia Minor” dla Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych przez Marszałka Województwa Małopolskiego, wręczenie nagród dla zwycięzców Turnieju Husarskiego, a także losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

„Gazeta Krakowska” jest patronem medialnym imprezy.

Weekend z Orężem Polskim na Zamku w Wiśniczu, 20-21.08.2022 [PROGRAM]

20 VIII 2022 – sobota

Zamek Wiśnicz, Podzamcze

  • 08.00 – 13.00 przyjazd Husarii, kwaterunek koni, trening husarzy przed turniejem dostępny dla publiczności (błonia na podzamczu),
  • 08.00 – 14.00 rozkładanie obozów grup rekonstrukcji historycznej (dziedziniec zewnętrzny Zamku Wiśnicz),
  • 14.00 – 16.30 III Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego (błonia na podzamczu),
  • 15.30 – 16.30 przegląd obozowisk i wystawienie wart przed bramą zamku, turniej łuczniczy dla wojsk pieszych (dziedziniec zewnętrzny Zamku Wiśnicz),
  • 16.30 wyjście wojsk pieszych z zamku i dołączenie do husarii. Próba inscenizacji Bitwy Chocimskiej na błoniach u podnóża zamku.

21 VIII 2022 – niedziela

Zamek Wiśnicz, Podzamcze, Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu

  • 10.00 – wymarsz husarii na zamek,
  • 10.30 – wyjście wojsk z zamku do Rynku w Nowym Wiśniczu, rozpoczęcie imprezy z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych, złożenie meldunku Burmistrzowi Nowego Wiśnicza przez dowódcę zgrupowania, udział w mszy św. w Kościele w Nowym Wiśniczu,
  • 11.00 „ I Mistrzostwa w biegach OCR o Puchar Dowódcy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych”, „Bieg Małego Komandosa” dla dzieci (Park 400-lecia w Nowym Wiśniczu),
  • 12.00 – uruchomienie obozów grup rekonstrukcyjnych, atrakcje dla turystów, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, rozpoczęcie konkursu dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki” (dziedziniec zewnętrzny Zamku Wiśnicz),
  • 16.30 – wyjście wojsk z zamku na inscenizację Bitwy Chocimskiej (błonia na podzamczu),
  • 17.00 – inscenizacja Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku),
  • 17.45 – przemarsz wszystkich wojsk na dziedziniec zewnętrzny zamku. Wręczenie nagrody „Polonia Minor” dla Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych przez Marszałka Województwa Małopolskiego, wręczenie nagród dla zwycięzców Małopolskiego Turnieju Husarskiego i Mistrzostw w biegach OCR. Losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wojna na Ukrainie. Strefa zero: gdy jesteś bliżej orków niż swoich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie