Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki od nieruchomości w Bochni wzrosną o 8-10 proc., pierwotnie wzrost planowano na 15 proc.

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Urząd Miasta Bochnia
Urząd Miasta Bochnia Paweł Michalczyk
Podczas sesji Rady Miasta Bochna 30.11 zapadła decyzja w sprawie nowych stawek podatkowych, jakie wejdą w życie w 024 roku. Było to drugie podejście do zmian podatkowych, w październiku przymierzano się do podwyżki o ok. 15 proc., jednak projekt uchwały zdjęto z porządku obrad na wniosek burmistrza.

Podwyżka podatków lokalnych, zaproponowanych podczas listopadowego posiedzenia rady miasta w Bochni wyniosła od 7,9 do 9,9 proc., komisja finansów rekomendowała podwyżkę o 8 procent.

"Przy ustalaniu wysokości stawek podatkowych wzięto pod uwagę w głównej mierze konieczność zapewnienia środków finansowych na realizację zadań podstawowych takich jak: edukacja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, zapewnienie transportu zbiorowego, dbanie o drogi gminne, utrzymanie gminnych obiektów użyteczności publicznej, kultury i kultury fizycznej. Ponadto, gmina chce sprostać oczekiwaniom mieszkańców w sukcesywnym wykonywaniu ważnych zadań inwestycyjnych, poprawiających komfort życia lokalnej społeczności" - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W wyniku podwyżki dochody bieżące budżetu miasta na rok 2024 wzrosną o ok. 2,3 mln zł. W przypadku przyjęcia stawek maksymalnych wzrost wyniósłby ok. 5,9 mln zł.

Przypomnijmy, w październiku radni dostali do przegłosowania projekt uchwały zakładający podwyżki podatków o ok. 15 procent. Komisja finansów zaopiniowała go wówczas negatywnie. Radni argumentowali, że poziom inflacji jest mniejszy niż proponowany wzrost podatków, bo za wrzesień wyniósł 8,2 proc. w porównaniu do września 2022. Radni komisji wystąpili z wnioskiem o zastosowanie 8-procentowej podwyżki. Na wniosek burmistrza budzący kontrowersje projekt zdjęto z porządku obrad.

Bocheński zespół Big Bit Kid wydał debiutancki album

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto