Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przewodników Kopalni Soli Bochnia. Żądają podwyżki stawki godzinowej. Konieczne było zaangażowanie pracowników etatowych

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Kopalnia Soli Bochnia - Szyb Campi
Kopalnia Soli Bochnia - Szyb Campi Paweł Michalczyk
Przewodnicy Kopalni Soli Bochnia żądają podwyżki wynagrodzenia o ok. 80 procent. Prezes zwaloryzował ich wypłaty od stycznia o ok. 16 proc., ale według nich to za mało. Poniedziałkowy (12.02) protest przewodników zbiegł się z rozpoczęciem ferii zimowych w Małopolsce i zdaniem prezesa jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i godzącym w wizerunek kopalni. We wtorek przewodnicy wrócili do pracy, ale rozmowy o poprawie ich warunków finansowych wciąż trwają.

W poniedziałek 12.02.2024, na progu ferii zimowych w Małopolsce w Kopalni Soli Bochnia, miał miejsce protest przewodników oprowadzających po podziemnych wyrobiskach. Żądają oni podwyżki stawki godzinowej o ok. 80 procent. W piśmie rozesłanym do mediów pada informacja, że po 1 stycznia ich wynagrodzenie nie uwzględniało wzrostu zagwarantowanego ustawowo przy okazji podwyżki płacy minimalnej (różnica wahała się od kilku do kilkudziesięciu groszy za godzinę).

Z naszych informacji wynika, że w połowie stycznia przewodnicy pisemnie wystąpili do prezesa kopalni z prośbą o podniesienie stawek.

- Otrzymali informację, że podwyżek nie będzie - stawki zostaną zrównane do minimalnej stawki godzinowej - 27,70 zł. Ciekawostką jest to, że osoby sprzątające w kopalni mają stawkę godzinową w wysokości 30 zł - informuje nas prosząca o anonimowość osoba.

Zwaloryzowane stawki dla przewodników w bocheńskiej kopalni to 96 zł brutto za 3-godzine oprowadzanie najpopularniejszą trasą (w 2023 roku 83 zł), 126 zł za 4 godziny z grupą turystów (wcześniej 109), 96 zł za 3-godzinną opiekę nad zwiedzającymi w Komorze Ważyn (z 79), 122 zł za 4-godzinne pełnienie roli postaci (wcześniej 105), 30 zł za pobyt nocny (podwyżka z 26).

Prezes kopalni Zygmunt Dobrowolski uważa zachowanie protestujących przewodników za nieodpowiedzialne, godzące w wizerunek kopalni oraz we frekwencję.

- Są nowe stawki, przewodnicy zarabiają u nas nieźle. Nie piszą, że mają dodatek za dyspozycyjność (30 proc.), że są inne dodatki, nie wspominają też o tym, że niektórzy przewodnicy zarabiali u nas w sezonie 8-9 tys. zł brutto, a chcą ponad 80 proc. podwyżki.

Przewodnicy odbijają jednak piłeczkę. - Żeby zarobić 8-9 tys. zł, trzeba w miesiącu wypracować ok. 260 godzin - mówi nam jeden z nich. - Przewodnik może dostać dodatek za dyspozycyjność: 100 proc. dyspozycyjności to 3 zmiany dobowe przez średnio 30 dni w miesiącu, co daje 90 zmian miesięcznie. Dla przewodników z co najmniej 60-procentowym wskaźnikiem dyspozycyjności doliczany jest dodatek 30 proc. za dyspozycyjność. To oznacza ciągle siedzenie pod ziemią - dowiadujemy się.

Aby uniknąć paraliżu, prezes Dobrowolski w poniedziałek 12.02.2024 zaangażował w oprowadzanie etatowych pracowników kopalni, który mają uprawnienia przewodnickie, a także byłych przewodników. - Postanowiłem włączyć w oprowadzanie turystów szerszą grupę pracowników umysłowych, aby nie odsyłać turystów, którzy do nas przyjechali z kwitkiem, tylko dlatego, że ktoś postanowił nam zafundować taką sytuację.

Dalsza współpraca przewodników z kopalnią jest przedmiotem ich rozmów z prezesem. W poniedziałek w godzinach popołudniowych miało miejsce spotkanie, które nie przyniosło przełomu w sprawie wysokości wynagrodzeń, przewodnicy zgodzili się jednak na powrót do pracy od wtorku 13.02. Aktualnie ruch turystyczny w kopalni odbywa się normalnie. Rozmowy prezesa z przewodnikami będą kontynuowane.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto