Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja cmentarza ofiar II wojny światowej w Leksandrowej k. Nowego Wiśnicza

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Prace ziemne na cmentarzu wojennym w Leksandrowej
Prace ziemne na cmentarzu wojennym w Leksandrowej Mirosław Chodur
Na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Leksandrowej (gm. Nowy Wiśnicz) trwają prace rewitalizacyjne. Obiekt jest własnością Skarbu Państwa, a nadzór nad robotami sprawuje Wojewoda Małopolski. Inwestycję realizuje Fundacja Nie Zapomnij o Nas.

Na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Leksandrowej spoczywa 885 ofiar hitlerowskiej okupacji. W ostatnich latach miejsce to przeszło we władanie Skarbu Państwa. Ostatnio rozpoczęły się na nim prace remontowe. Realizuje je Fundacja "Nie Zapomnij o Nas" dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Tarnowie wydał pozytywną opinię w zakresie prac rozbiórkowych, budowlanych i montażowych. Zostało również wydane pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie prac archeologicznych polegających na obserwacji archeologicznej nawarstwień podczas prac ziemnych oraz badań georadarowych w czasie realizacji inwestycji.

Jak informuje wiśnicki magistrat, założeniem koncepcji w zakresie kształtowania przestrzeni cmentarza jest kompozycja opierająca się na dwóch osiach. Pierwsza z nich biegnie od bramy głównej w kierunku południowym i zamknięta jest metalowym krzyżem w otoczeniu tablic upamiętniających, druga jest prostopadła do niej, a jej zamknięcia stanowi pomnik główny (kierunek wschodni) oraz pomnik w formie macewy (kierunek zachodni).

Ponadto przewidziano:

  • wymianę krzyży drewnianych nagrobnych na kamienne wykonane z piaskowca cergowskiego oraz odtworzenie ziemnych kopców, które uległy zatarciu, tablic upamiętniających oraz wymianę istniejącego ogrodzenia,
  • wykonanie nasadzeń w postaci grabów jako zieleń izolującą, nawierzchni utwardzonych na terenie cmentarza oraz wykonanie miejsc postojowych.

"Dzięki powyższym zmianom teren cmentarza z pewnością zyska na estetyce oraz funkcjonalności, co przyczyni się do lepszego uporządkowania i zabezpieczenia miejsca pochówku zmarłych oraz ułatwi odwiedzającym spacerowanie po nim" - czytamy na stronie internetowej miasta i gminy Nowy Wiśnicz.

Samorząd nie partycypuje w kosztach remontu. Z władzami Fundacji "Nie Zapomnij o Nas" próbowaliśmy się skontaktować m.in. w sprawie kosztów inwestycji, jak na razie bezskutecznie. Czekamy na odpowiedź na pytania wysłane mailem.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto