Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bochni zakończono konserwację nagrobka Wincentego Pilcha, byłego posła do Sejmu Krajowego

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Nagrobek Wincentego Pilcha - po konserwacji
Nagrobek Wincentego Pilcha - po konserwacji arch. Stowarzyszenie Bochniaków
Na cmentarzu przy ulicy Orackiej w Bochni zakończono prace konserwatorskie przy nagrobku Wincentego Pilcha. Sfinansowało je Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej ze środków zebranych podczas kwesty organizowanej przez Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza przy ulicy Orackiej w Bochni.

Konkurs na ekoselfie w powiecie bocheńskim dla uczniów szkół średnich

od 16 lat

Kamienny nagrobek Wincentego Pilcha (1869-1931), wykonany z piaskowca szydłowieckiego, wraz z tablicą nagrobną oraz betonową zabudową był w bardzo złym stanie technicznym i estetycznym, dlatego przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie.

"Oczyszczono go z nawarstwień mikrobiologicznych oraz fałszywej patyny. Przy kamiennej attyce z piaskowca wykonano uzupełnienia ubytków w ornamencie ozdobnym oraz na detalu architektonicznym. Poddano konserwacji również płytę marmurową, którą gruntownie oczyszczono. Uzupełniono też ubytki w liternictwie, które dodatkowo pozłocono w celu uczytelnienia i nadania estetyki. Betonową obudowę nagrobka oczyszczono i uzupełniono wszelkie ubytki. Nagrobek zaimpregnowano, żeby ochronić go przed niszczącym działaniem wody" - informuje Stowarzyszenie Bochniaków. Koszt konserwacji wyniósł 7 tys. zł.

Przebieg prac nadzorował Paweł Putowski, konserwator dzieł sztuki, Przewodniczący Komitetu Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza przy ulicy Orackiej w Bochni.

***

Wincenty Pilch urodził się w Dołuszycach w 1869 r. w domu „na Pagórku”, w rodzinie zamożnych gospodarzy. Do Pilchów należała większość pól w Dołuszycach. Wincenty, choć niewykształcony, ale inteligentny chłop, był sołtysem Dołuszyc i angażował się politycznie. Działał w ruchu ludowym – Stronnictwie Chrześcijańsko-Ludowym, założonum w 1896 r. przez ks. Stanisława Stojałowskiego.

W 1906 r. został wybrany na posła do Sejmu Krajowego na miejsce wakujące po Andrzeju Gallosie z Kamyka, który ustąpił. W 1911 r. Pilcha ponownie został wybrano posłem. Z ramienia partii organizował po wsiach kółka rolnicze i wiece.

21 stycznia 1921 r. z inicjatywy Stanisława Stachnika powstał w Bochni Związek Wójtów. Na jednego z zastępców Stachnika wybrano Wincentego Pilcha, byłego posła.

Nagrobek Wincentego Pilcha - po konserwacjiarch. Stowarzyszenie Bochniaków
Nagrobek Wincentego Pilcha - przed konserwacjąarch. Stowarzyszenie Bochniaków

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto