Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bochni można zdobyć odznakę gwarka za zwiedzenie obiektów turystycznych, to inicjatywa miejscowego oddziału PTTK

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
Bocheński oddział PTTK opracował specjalną odznakę, którą można zdobyć za zwiedzenie najważniejszych obiektów turystycznych w tym mieście. Gwarek bocheński nawiązuje do tradycji tego miasta, w którym od 1248 roku wydobywano sól kamienną. W centrum Bochni znajdują się już dwie figurki gwarków: obok szybu Sutoris oraz na płycie Rynku.

Gwarek bocheński to odznaka krajoznawcza ustanowiona przez Oddział PTTK w Bochni. Ma ona na celu popularyzację walorów krajoznawczych i kulturowych Bochni. Jest to odznaka jednostopniowa i może być zdobywana w dowolnym okresie czasu bez ograniczeń wiekowych (osoby niepełnoletnie muszą pozostawać pod opieką osób dorosłych).

- Pomysł na gwarka rodził się u nas w PPTK ładnych parę lat. Chcieliśmy, żeby powstała odznaka, którą będzie można zdobyć tylko i wyłącznie w Bochni poprzez zwiedzanie obiektów turystycznych w naszym mieście. Urząd miasta zdecydował się na dofinansowanie tego pomysłu, dlatego razem z urzędem miasta wymyśliliśmy, że będzie to Gwarek bocheński, ponieważ gwarki już się pojawiły na terenie Bochni. Gwarek związany jest również z kopalnią, symbolem naszego miasta - mówi Katarzyna Kulawik, prezes zarządu PTTK oddział w Bochni.

Warunkiem zdobycia odznaki jest odwiedzenie miejsc i obiektów znajdujących się na terenie Bochni. Są one wypisane w specjalnej Książeczce wycieczek, w której podano zasady zdobywania odznaki. Jest ona do odebrania w siedzibie PPTK oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Bochni (ul. Oracka 2 - na terenie Plant Salinarnych).

- Gwarka może zdobyć każdy, mały i duży, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Zbiera się go poprzez odwiedzenie konkretnych miejsc, są one wypisane w książeczce. Jest 12 kategorii, w każdej są 2-3 miejsca do odwiedzenia. W ciągu weekendu można zdobyć taką odznakę, więc nie trzeba kilku wizyt w Bochni - wyjaśnia Katarzyna Kulawik.

Jak czytamy w regulaminie, odwiedzenie danego obiektu należy potwierdzić w Książeczce wycieczek odznaki, np.: wpisem dokonanym przez przodownika turystyki lub przewodnika, odciskiem pieczęci zwiedzanego obiektu lub obiektu znajdującego się w pobliżu, swoim zdjęciem wykonanym na tle obiektu lub w innej formie potwierdzającej jednoznacznie fakt odwiedzenia obiektu (np. fotografii kodów QR znajdujących się na tabliczkach informacyjnych, fragmentem tekstu z opisu danego obiektu itp.).

- Należy robić zdjęcia w danej kategorii, w mniejszych polach wklejać zdjęcie albo przepisać tekst z danego obiektu. Po zebraniu wszystkich miejsc należy książeczkę przynieść do naszego oddziału, gdzie zostanie ona zweryfikowana i wtedy gwarek jest zdobyty. Pierwszych sto odznak jest za darmo, jest dofinansowanych z urzędu miasta - dodaje szefowa bocheńskiego oddziału PTTK

Lista miejsc do zwiedzenia w Bochni:

 • Rynek bocheński (Liczba obiektów do zwiedzenia - 3)
 • Bazylika mniejsza p.w. św. Mikołaja biskupa (3)
 • Muzeum im. Stanisława Fischera (w tym zwiedzenie ekspozycji) (2)
 • Kopalnia soli (5)
 • Planty salinarne (3)
 • Szlak solny (5)
 • Pomniki i obeliski (5)
 • Żydowska Trasa Pamięci (3)
 • Kaplice (3)
 • Park rodzinny „Uzbornia” (2)
 • Inne (3)
 • Muzeum Arthropoda (1)
Lista obiektów na terenie Bochni do zwiedzenia
Lista obiektów na terenie Bochni do zwiedzenia Paweł Michalczyk

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Bochni można zdobyć odznakę gwarka za zwiedzenie obiektów turystycznych, to inicjatywa miejscowego oddziału PTTK - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto