Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka polityka z biznesem w małopolskich kurortach. Krynica-Zdrój i Zakopane miały niezwykłą promocję

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
We wrześniu Małopolska była w centrum zainteresowania nie tylko w naszym kraju. Wszystko za sprawą dwóch wydarzeń, na których zapadały ważne decyzje. Krynica-Zdrój i Zakopane miały swoje pięć minut i zyskały wielką promocję. W pierwszym z górskich kurortów odbyło się Forum z udziałem prezydentów Polski i Litwy oraz 100-osobowej delegacji z Korei Południowej. Rozmawiano tam o kontraktach za miliardy. Pod Tatrami w ramach Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki ogłoszono m.in. rozpoczęcie starań Polski o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Do obu miast przyjechali liderzy ze świata polityki, nauki, biznesu i sportu. Nie zabrakło też gwiazd estrady, muzycznych hitów, a także bankietów.

- Stać nas na organizację takich wydarzeń, z których możemy być dumni. Cieszymy się, że odbywają się w Małopolsce - podkreśla marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego był głównym partnerem obu międzynarodowych wydarzeń, które przyciągnęły tysiące uczestników z kraju i zagranicy.

Politycy i biznesmeni pod specjalnym nadzorem

Krynica Forum 2023 było najważniejszym wydarzeniem łączącym biznes z polityką i światem akademickim w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgromadziło ponad 2300 uczestników, 295 panelistów oraz reprezentantów biznesu i polityki z 15 państw. W ramach forum odbyło się ponad 100 paneli tematycznych.

Dla potrzeb Krynica Forum 2023 w sercu perły polskich uzdrowisk utworzono zamkniętą i pilnie strzeżoną twierdzę, w której spotykali się uczestnicy. Wykorzystano do tego reprezentacyjne budynki - Pijalnię Główną wód mineralnych, czy Stary Dom Zdrojowy. Powstały także tymczasowe pomieszczenia i sale konferencyjne. Specjalna aranżacja sprawiła, że efektownie prezentował się krynicki deptak. Przestrzeń wyznaczona dla Forum została odgrodzona. Wejść mogły tylko osoby z odpowiednimi identyfikatorami. Każdy przechodził szczegółową kontrolę. Całość zabezpieczali funkcjonariusze policji i Służby Ochrony Państwa.

Stali bywalcy, przyjeżdżający także na dawne Forum Ekonomiczne (odbywało się Krynicy-Zdroju w latach 1992-2019, później wydarzenie przeniesiono do Karpacza), podkreślali, że tak pomysłowo i efektownie, jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, jak podczas tegorocznego Forum Krynica 2023 jeszcze nie było.

Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. prezydent RP Andrzej Duda, który objął patronatem wydarzenie, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Republiki Korei Han Duck–soo i były prezydent Słowenii Borut Pahor.

- W przygotowanych przez nas wydarzeniach wzięli udział znakomici goście, merytoryka debat była bardzo wysoka. Zaszczytem dla nas było to, że podczas Forum mogło dojść do zacieśniania relacji w polityce międzynarodowej. Mieszkańcy i uczestnicy widzą jak z roku na rok podnosimy poziom tego wydarzenia - zaznacza Marietta Gieroń, prezes Stowarzyszenia Instytut Kościuszki, które było organizatorem Krynica Forum 2023.

Serce Europy w perle polskich uzdrowisk

Podczas Forum rozmawiano o najważniejszych tematach społeczno-gospodarczych, a także bezpieczeństwie w naszym regionie. Były poważne debaty i rozmowy o polityce, gospodarce i biznesie, ale nie brakowało też tych kuluarowych. Wieczorem pierwszego dnia na krynickim deptaku prezydent Andrzej Duda odbył prywatną rozmowę z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. Opowiadał o urokach Krynicy-Zdroju, pięknie prezentującej się po zmroku, dzięki efektownej iluminacji. Litewski przywódca nie krył zachwytu.

Wcześniej podczas oficjalnych spotkań prezydenci obu krajów omawiali trudną sytuację związaną z wojną w Ukrainie, rozmawiali też m.in. o planach manewrów wojskowych z udziałem żołnierzy obu państw. - Chcemy orientować się na ważny region dla nas, jakim jest Przesmyk Suwalski. Chodzi o zapewnienie obrony tego terenu - wyjaśnił prezydent Gitanas Nausėda.

Pod wrażeniem byli też goście z Korei Południowej. W ramach wydarzenia odbyło się Forum Koreańsko-Polskie, podczas którego przedstawiciele firm koreańskich oraz polskich debatowali o wspólnych inicjatywach biznesowych, w tym dotyczących energetyki atomowej. Nie zabrakło też rozmów o przemyśle zbrojeniowym, bowiem to z Korei Południowej trafiają do Polski pierwsze zamówione samoloty bojowe FA-50, czołgi K2, armatohaubice K9 i wyrzutnie Chunmoo.

- Mamy do dyspozycji wysokiej klasy technologie, które możemy szybko dostarczyć - podkreślił premier Korei Południowej Han Duck-soo.

Do Krynicy-Zdroju przyjechały też gwiazdy polskiej muzyki. W pierwszym dniu podczas koncertu „Serce Europy” wystąpili m.in.: Natalia Kukulska, Janusz Radek, Jacek Wójcicki, Olga Szomańska. Kolejnego wieczoru podczas Gali Małopolski wręczono nagrody przedsiębiorstwom, które ze względu na swoją działalność wyróżniają się w regionie. Na koniec tej imprezy koncertował zespół Kombii.

Sportowy zjazd gwiazd pod Tatrami

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbył się w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem. Wzięło w nim udział blisko 1700 uczestników. Podobnie jak w Krynicy-Zdroju tu też obowiązywały zasady wzmożonego bezpieczeństwa i szczegółowe kontrole.

- Nie da się ukryć, że tegoroczna edycja okazała się sukcesem, podobnie jak w roku ubiegłym, nieco niespodziewanym. Zdominowały ją dwa ważne deklaracje dwóch najważniejszych osób w państwie. Prezydent Andrzej Duda, który po raz kolejny objął wydarzenie honorowym patronatem, ogłosił starania Polski o letnie igrzyska olimpijskie w 2036 roku. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przekazał, że mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn odbędą się w 2027 roku w naszym kraju - podkreśla Marta Szymoniak, prezes Fundacji Gateway 4.0, która organizowała wydarzenie przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.

W ciągu 3 dni na sześciu scenach odbyło się 65 paneli tematycznych, w których wzięło udział 220 prelegentów. - Jednak to nie te liczby, ale opinie uczestników i materiał zgromadzony w trakcie paneli uważam za nasz największy sukces - dodaje prezes Marta Szymoniak.

Gośćmi wydarzenia byli politycy, przedstawiciele biznesu, czy świata nauki z Polski oraz całej Europy, ale także szerokie środowisko sportowe, w tym m.in. selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej Michał Probierz, ultratriathlonista Adrian Kostera, kapitan reprezentacji Polski w piłce siatkowej Bartosz Kurek, Luiza Złotkowska, Jakub Błaszczykowski, Otylia Jędrzejczak, Sławomir Szmal, Michał Możdżonek, Cezary Trybański, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Sebastia Mila, Andrzej Supron, Kuba Przygoński

- Zorganizowano kongres, na którym dzieją się tak ważne rzeczy, ogłaszane są tak ważne decyzje, dyskutowane tak ważne tematy, cóż więcej chcieć. Do tego mamy taką salę kongresową, w której wszyscy jesteśmy blisko, w miejscu tak nacechowanym sportem jak Zakopane, cóż więcej można sobie wyobrazić. Jeżeli chodzi o frekwencje i ludzi mających wpływ na to, co się dzieje w sporcie, to mamy tu znakomite przedstawicielstwo - komentował Robert Korzeniowski, polski lekkoatleta, chodziarz, czterokrotny mistrz olimpijski.

Deklaracja w sprawie igrzysk i tajemnica uśmiechu trenera Michała Probierza

Dla potrzeb kongresu wybudowano piętrową halę kongresowo-wystawienniczą o powierzchni ponad 3 tys. mkw. Obiekt był wznoszony ponad 3 tygodnie. Demontaż tej przestrzeni zajmie technikom około tygodnia.

- Hotel Bachleda Kasprowy Zakopane wraz z przynależnym terenem stał się prawdziwym centrum konferencyjnym, z którego jesteśmy bardzo dumni. Uczestnicy kongresu byli bardzo pozytywnie zaskoczeni naszym nowatorskim rozwiązaniem, dzięki któremu w jednym miejscu mogliśmy połączyć przestrzeń expo z salami konferencyjnymi. Pierwsze oceny naszych gości są niezwykle pozytywne, co bardzo nas cieszy - zaznacza Marta Szymoniak.

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu odbyła się Małopolska Gala Sportu wraz z koncertem, podczas którego zaśpiewali Liber i zespół InoRos. Kolejnego dnia podczas Gali Ambasadorów Sportu nagrodę odebrał m.in. współwłaściciel piłkarskiej Wisły Kraków, były legendarny piłkarza tego klubu i reprezentacji Polski Jakuba Błaszczykowski. Bawiono się także przy muzyce zespołu Blue Cafe.

Jednym z bardziej rozgrzewających paneli podczas Kongresu była rozmowa Bożydara Iwanowa z nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej, Michałem Probierzem. Trener podkreślił, że jest w fazie analizy i wysuwania wniosków, które wprowadzi do treningów, aby jak najlepiej przygotować kadrę na najbliższe mecze. Szkoleniowiec "Biało-Czerwonych" wyjawił też tajemnice swojego uśmiechu, który niektórzy uznają za szyderczy: - To jest związane z pewną sytuacją życiową. Gdy grałem w piłkę 2. Bundeslidze wybili mi trzy zęby i z jednej strony nie mam czucia. Nawet jakbym chciał, to nie mogę się w pełni uśmiechać. Obawiam się czasem też pić kawę z tej strony, aby się nie oparzyć. Dużo osób zwraca uwagę na ten mój uśmiech, ale nie jest to zamierzone.

Ranking milionerów - najwięcej jest ich w USA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto