Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia-Brzesko. Kwesty na cmentarzach na odnowę zabytkowych nagrobków w niedzielę 31 października i we Wszystkich Świętych

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Kwesta na cmentarzu przy ul. Orackiej w Bochni (zdjęcie archiwalne)
Kwesta na cmentarzu przy ul. Orackiej w Bochni (zdjęcie archiwalne) Anna Agaciak
Z okazji Wszystkich Świętych na cmentarzach w Bochni i Brzesku będą zbierane fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków, którymi nikt się już nie opiekuje. Będzie to pierwsza tego typu akcja od 2019 roku, ponieważ w ubiegłym roku z powodu pandemii cmentarze były zamknięte w pierwszych dniach listopada.

FLESZ - Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

od 16 lat

Kwesta na cmentarzu przy ulicy Orackiej w Bochni odbędzie się w niedzielę i poniedziałek (Wszystkich Świętych) w godzinach od 9 do 15.

Pieniądze będą zbierać do puszek członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, a wśród nich osoby z sekcji rekonstrukcji historycznej i członkowie Teatru Artystokrackiego w strojach z epoki. Będzie można ich spotkać przy dwóch bramach: od strony ulicy Orackiej oraz od strony ulicy Karosek.

Niezależnie od tego, pieniądze można wrzucać do dwóch skarbonek przy wejściach od strony ulicy Orackiej oraz od strony ul. Karosek. Jest również możliwość wpłat na konto bankowe: 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002 w Krakowskim Banku Spółdzielczym w Krakowie Oddział Bochnia z dopiskiem: „Zbiórka na ratowanie zabytkowych pomników na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej i na Cmentarzu św. Rozalii przy ul. Windakiewicza w Bochni”.

- Nasza zbiórka jest permanentna, zdarza się, że w ciągu roku ludzie dokonują wpłat, ale kulminacja i liczenie pieniędzy co roku odbywa się po kweście - mówi Zofia Sitko, prezes stowarzyszenia Bochniaków.

W 2020 z powodu zamknięcia cmentarzy na czas Wszystkich Świętych zaplanowana kwesta nie odbyła się. Dzięki wpłatom na konto oraz do puszek udało się zebrać 1200 złotych. Wymieniono za te pieniądze płytę nagrobną z tablicą na nagrobku dr. Ignacego Janusza i jego żony Marii.

W tym roku do remontu wytypowano grób Nikodema Goyskiego, który był komisarzem starostwa w Bochni w XIX wieku. Nagrobek jest cenny również ze względu na swoje walory artystyczne.

Kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków w Nowym Wiśniczu

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wiśnicza w dniach 30-31 października 2021 r. kwesta odbędzie się również na cmentarzu komunalnym w Nowym Wiśniczu. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na renowację najstarszych, zabytkowych nagrobków, które nie mają już opiekunów. Kwesta jest organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, której jesteśmy oddziałem.

Kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków w Brzesku

Kwesta odbędzie się również w Brzesku na zabytkowym cmentarzu parafialnym w centrum miasta. Również w tym przypadku wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek zarówno w niedzielę, jak i w dzień Wszystkich Świętych od godziny 9 aż do zapadnięcia zmroku.

- Oprócz członków Komitetu Odnowy i Troski o Cmentarz Parafialny, kwestować będzie młodzież ze szkół średnich, harcerze, a także przedstawiciele władz miejskich - mówi ks. Józef Drabik, proboszcz parafii św. Jakuba w Brzesku.

W 2020 roku odnowiono oryginalny nagrobek skrzyniowy Maksymiliana Nałęcz-Sowińskiego, którego autorem był Franciszek Lisak, właściciela zakładu kamieniarsko rzeźbiarskiego w Brzesku. Jak dotąd nie wytypowano nagrobka, który zostanie wyremontowany za pieniądze z tegorocznej kwesty.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto