Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Odrestaurują zamek, który chcieli zburzyć

Małgorzata Więcek-Cebula
Archeolog Eligiusz Dworaczyński przy fragmencie XVII-wiecznej ściany, odkrytej wewnątrz budynku  przy ulicy Regis w Bochni
Archeolog Eligiusz Dworaczyński przy fragmencie XVII-wiecznej ściany, odkrytej wewnątrz budynku przy ulicy Regis w Bochni M. Więcek-Cebula
Zamek Żupny w Bochni czeka szereg badań archeologicznych i architektonicznych, a następnie wpis na oficjalną listę zabytków.

Zniszczony budynek przy ulicy Regis, zwany Zamkiem Żupnym, jednak nie zostanie wyburzony - choć takie zamiary jeszcze niedawno miało miasto. Archeolodzy pracujący na jego terenie w ubiegłym roku odkryli bowiem, że sporą część murów budowli należy datować nie na XIX wiek - jak sądzono do tej pory - ale na XVII stulecie.

- Podczas prac odkryliśmy też piękne polichromie, które trzeba jeszcze dodatkowo zbadać - tłumaczy archeolog Eligiusz Dworaczyński, który nadzorował prace prowadzone na terenie zamku. Już zapadła decyzja, że w tym roku badania będą kontynuowane. - Pozwolą one odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób ten obiekt zmieniał się na przestrzeni wieków - mówi Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Samorząd Bochni zdecydował jednocześnie o wpisaniu obiektu do rejestru zabytku. Miasto liczy, że dzięki temu łatwiej będzie zdobyć fundusze na przebudowę Zamku Żupnego.

Wstępnie szacuje się, że roboty mogą pochłonąć kilkanaście milionów złotych. Prawdopodobnie będą one jednym z elementów rewitalizacji starej części Bochni. Po odrestaurowaniu budynek powróci do pierwotnego wyglądu i ma pełnić funkcję obiektu kulturalnego i wystawienniczego.

W porównaniu z obecnym stanem zabytku, zmiany będą więc gigantyczne. W planach jest między innymi przebudowa dachu. Władzom miasta zależy również na tym, aby zachować i wyeksponować jak najwięcej odkrytych przez archeologów elementów, które pochodzą sprzed kilku wieków.

O dziwo, przeciwny remontowi jest Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Według niego budynek powinien być wyburzony i postawiony od podstaw na wzór zachowanych przekazów historycznych.

Zamek przy ulicy Regis został wybudowany najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku. Przez wiele lat był siedzibą żupników zarządzających kopalnią. Drewniany obiekt został przebudowany na murowany za czasów Kazimierza Wielkiego.

Pod koniec XVIII w. stracił na znaczeniu, w środku urządzono mieszkania dla urzędników. Z czasem wyburzono gotyckie mury, wieżę i baszty. W XX wieku zorganizowano tam mieszkania komunalne. Kilka lat temu ich mieszkańcy zostali wysiedleni ze względu na fatalny stan obiektu.

Współpraca T. Rabjasz

ZOBACZ TAKŻE: Policja radzi, jak zapobiegać kradzieżom samochodów

źródło: naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto