Bochnia. Szopka w Kopalni Soli Bochnia ma już sto lat, znajduje się w kaplicy św. Kingi i można ją oglądać przez cały rok

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Szopka w Kopalni Soli Bochnia znajduje się w kaplicy św. Kingi, położonej 201 metrów pod ziemią
Szopka w Kopalni Soli Bochnia znajduje się w kaplicy św. Kingi, położonej 201 metrów pod ziemią arch. Stanisław Mróz
Udostępnij:
Równo stulecie temu w podziemiach bocheńskiej kopalni soli powstała betlejemska szopka. Jest ona niezwykła nie tylko ze względu na swoją lokalizację w Kaplicy św. Kingi, ale i fakt, że można ją oglądać przez cały rok, bo nie jest demontowana po okresie Bożego Narodzenia.

FLESZ - Ważna zmiana w certyfikatach covidowych!

Przez wieki w bocheńskiej kopalni powstawały rozmaite miejsca kultu, wśród których znajdowały się kaplice. Źródła historyczne mówią po ponad 30 podziemnych kaplicach, do dziś przetrwało ich kilka, a największą z nich jest kaplica św. Kingi (201 m pod poziomem terenu).

W ciągu wieków była ona wielokrotnie przebudowywana i poszerzana. Jej obecny układ ukształtował się w wyniku remontu, trwającego w latach 1980-1982. Kaplica św. Kingi jest jednym z pierwszych zabytków na turystycznej trasie, znajduje się na podłużni August i przecinają ją tory podziemnej kolejki. Oczywiście, turyści mają też okazję obejrzeć kaplicę wracając do podszybia Campi z przewodnikiem.

„Najbardziej reprezentacyjną część kaplicy stanowi prezbiterium. Głównym elementem wyposażenia kaplicy jest ołtarz świętej Kingi oraz piękny solny żyrandol. Od czerwca 2016 roku w kaplicy znajdują się relikwie jej patronki. Przed ołtarzem ustawiony został stół ofiarny, przy którym Jan Paweł II, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu odprawiał mszę kanonizacyjną świętej Kingi” - czytamy w artykule Stanisława Mroza, przewodnika po bocheńskiej kopalni (źródło: kopalnia-bochnia.pl).

Szopka betlejemska znajduje się po prawej stronie prezbiterium. Data wyrzeźbiona na ścianie wnęki solnej jednoznacznie wskazuje rok powstania szopki: 1921. Trwał wówczas gruntowny remont kaplicy (1919-1922). Prace pod kierunkiem sztygara Jana Freja wykonywali dwaj górnicy: F. Turza i W. Jankowski. Efektem wykonanych w tamtym okresie prac był chór, kielichowa ambona oraz duża wnęka, wykuta we wschodnim ociosie kaplicy, przewidziana właśnie dla szopki betlejemskiej.

„Grota wykonana jest z brył białej soli, przymocowanych do drewnianej konstrukcji ustawionej na planie półkola. We wnętrzu znajduje się drewniany żłobek, na którym leży figurka Dzieciątka Jezus wykonana z gipsu. Postaci stanowiące wyposażenie kawerny wykonane są z drewna lub gipsu”- pisze Stanisław Mróz.

W jej wnętrzu znajduje się drewniany żłobek, w którym leży gipsowa figurka Dzieciątka Jezus. Są też figurki zwierząt oraz gipsowe odlewy Najświętszej Marii Panny, św. Józefa, czterech pasterzy i trzech Mędrców ze Wschodu. W tle szopki znajduje się malowidło na płótnie autorstwa górnika Antoniego Katry (w bocznym ołtarzu kaplicy znajduje się inny obraz jego pędzla, z wizerunkiem św. Barbary, patronki górników).

W dolnej części kopalnianej szopki zostały ustawione drewniane makiety budynków, m.in. chata kryta strzechą, altana, a studnia i dom z gankiem, a nawet ...buda z psem. Większość obiektów umieszczonych w podziemnej szopce to dzieła artystów samouków, takich jak Józef Kępa czy Stefan Wojtas, emerytowany górnik, rzeźbiarz. Szopka zamknięta jest metalową kratą. Można ją oglądać przez cały rok, a nie tylko w Boże Narodzenie, ponieważ nigdy nie jest demontowana.

Przez wiele lat w Wigilię Bożego Narodzenia organizowana była podziemna pasterka w kaplicy św. Kingi, a w okresie świątecznym odbywały się tam koncerty kolęd np. w wykonaniu orkiestry górniczej. Niestety, od 2020 roku, od czasu wybuchu pandemii SARS-CoV-2, wydarzenia te nie są organizowane.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie