Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bochni i Brzesku uczczą Pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Będzie film o Janie Kocie i Bieg Tropem WiIczym

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W Bochni i Brzesku uczczą Pamięć Żołnierzy Wyklętych
W Bochni i Brzesku uczczą Pamięć Żołnierzy Wyklętych afisz
W środę 1 marca w całej Polsce przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w wielu miejscach odbędą się uroczyste obchody. W Bochni zaplanowano m.in. wykład i projekcję filmową, a w gminie Brzesko kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym. Zobacz szczegółowy program obchodów.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Bochni,1.03.2023

Starosta Bocheński Adam Korta i Burmistrz Miasta Bochni Stefan Kolawiński zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Rozpoczną się one w środę, 1 marca o godzinie 9 wykładem okolicznościowym i seansem filmu dokumentalnego "Tyle człowieka w człowieku. Krótki film o Janie Kocie" w kinie Regis.

Uroczysta msza święta odbędzie się w kościołku szkolnym o godzinie 11, skąd uczestnicy przejdą pod pomnik generała Leopolda Okulickiego. Będzie miał tam miejsce Apel Pamięci oraz okolicznościowe przemówienia.

Pomnik gen. Leopolda Okulickiego w Bochni

Pomnik gen. Leopolda Okulickiego, pseud. „Niedźwiadek” stoi w centralnym punkcie placu także noszącego im. generała. Został wzniesiony w roku 1996 z inicjatywy bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – wysiłkiem środowisk kombatanckich w całej Polsce i innych krajach, z funduszy i przy wydatnym zaangażowaniu samorządu miasta Bochni oraz społecznej ofiarności.

Monument zaprojektowany przez prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej ASP wykonany jest z brązu. Całość waży ponad 7 ton. Powstańcze skrzydła nawiązujące do husarskiej symboliki mają 4,28 m wysokości i około 8 m rozpiętości. Osadzone zostały na podstawie w kształcie stylizowanego krzyża Virtuti Militari, tworząc z nim symboliczny znak Polski Walczącej.

W świetle litery „P” – na której pionowym elemencie umieszczono fragment rozkazu ostatniego Komendanta Głównego AK, wspartej na symbolicznej kotwicy utworzonej przez ramiona krzyża Virtuti Militari – „wpisana” została postać generała w płaszczu generalskim i czapką w lewej ręce.

Po obu stronach drogi prowadzącej do pomnika od strony wschodniej osadzono w murze kartusze z brązu, na których znajdują się reliefowe wyobrażenia znaku Polski Walczącej oraz herb Bochni.

Na podstawie książki Jana Flaszy „Bochnia. Przewodnik po mieście”.

Bieg Tropem Wilczym w Jadownikach, 5.03.2023

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Brzesku będą miały formę mszy św. w kościele św. Jakuba w środę 1.03.2023 o godz. 18. Po niej delegacja uda się złożyć wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W niedzielę 5 marca 2023 po raz jedenasty wystartuje w Jadownikach tradycyjny Bieg Tropem Wilczym organizowany przez Stowarzyszenie „Nasze Jadowniki”, Sołtysa oraz Radę Sołecką wsi Jadowniki, Gminę Brzesko oraz ZHP Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik. Zapisy przez Internet trwają do 28 lutego 2023. Można będzie też zapisać się w dniu zawodów. Uzależnione jest to jednak od liczby wolnych miejsc. Pełne pakiety startowe przygotowane są dla 240 osób. Aktualnie na liście startowej figuruje 151 osób.

Organizatorzy informują, że biuro zawodów, szatnie, toalety, natryski oraz depozyty będą mieścić się w pomieszczeniach hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jadownikach (ul. Szkolna 7).

Dla uczestników przygotowano 240 tak zwanych pakietów startowych, w skład których wchodzą: elektroniczny pomiar czasu wraz z materiałem filmowym z momentu wbiegnięcia na metę, numer startowy ze zwrotnym chipem, koszulka z grafiką dotyczącą Żołnierzy Wyklętych, pamiątkowy medal, talon na ciepły posiłek, napoje oraz ubezpieczenie podczas biegu.

W niedzielę, 5 marca, biuro zawodów rozpocznie pracę o godzinie 9. Pakiety startowe będą wydawane do 11:30. Start do biegu głównego na dystansie 10 kilometrów nastąpi o godzinie 12, o godzinie 12:10 wystartują uczestnicy wyścigu Nordic Walking, a o 12:20 zawodnicy zgłoszeni do biegu na 1963 metry.

We wszystkich wyścigach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16. rok życia. Młodsi biegacze mogą być dopuszczeni do startu na podstawie okazania pisemnej zgody udzielonej przez prawnych opiekunów.

Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do wpłacenia wpisowego. Wpłata dokonana przez Internet do 28 lutego wynosi 60 złotych, a w dniu zawodów – 70 złotych (w miarę dostępności pakietów). Brak wpłat w wyznaczonym terminie będzie skutkować skreśleniem z listy zgłoszeń.

Organizatorzy przygotowują trzy trasy. Pierwsza trasa (dystans 1963 metry) ma nawierzchnię po części asfaltowa, kamienistą i miękką – wprawdzie nie posiada atestu PZLA, ale będzie w pełni zabezpieczona i oznakowana. Atestu nie ma również druga trasa (10 kilometrów), która jest w większości asfaltowa (7 km), fragmentami wiedzie drogą ubitą, kamienistą (3 kilometry). Jej oznakowanie umieszczone będzie w odległościach jednokilometrowych. Trzecia trasa (5 kilometrów), stosunkowo najłatwiejsza, przeznaczona jest dla zwolenników Nordic Walking.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto