Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko wprowadza edukacyjne gry terenowe, z pomocą ulotek można zwiedzać ciekawe miejsca

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Questy to rodzaj ulotki w formie drukowanej lub elektronicznej, służący do questingu, czyli swego rodzaju gry terenowej
Questy to rodzaj ulotki w formie drukowanej lub elektronicznej, służący do questingu, czyli swego rodzaju gry terenowej PiMBP, Jakub Kurowski (MOK)
Na mieszkańców Brzeska i okolicy, a także odwiedzających nasz region turystów od niedawna czeka nowa atrakcja – trzy questy, z którymi można zwiedzać brzeską starówkę, wzgórze Bocheniec w Jadownikach oraz Porębę Spytkowską. Są to ulotki, będące elementem gry trenowej.

Questy to rodzaj ulotki w formie drukowanej lub elektronicznej, służący do questingu, czyli swego rodzaju gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków turystycznych.

Zwiedzając, wędruje się zgodnie z wskazówkami zawartymi w wierszowanych przewodnikach. Jest to zatem mająca walory edukacyjne i promująca lokalną kulturę gra terenowa, nieco przypominająca np. harcerskie podchody, gry miejskie i patrolowe lub zabawę w poszukiwanie skarbów.

Questy powstały w ramach partnerstwa z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA oraz firmą CanPack. Do ich tworzenia zaproszono pasjonatów historii, osoby aktywnie działające w swoich środowiskach, przedstawicieli instytucji kultury. Znalazła się wśród nich także kilkuosobowa reprezentacja brzeskiej biblioteki, która pracowała nad questami po Brzesku oraz po Porębie Spytkowskiej. Wszystkie trzy grupy uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez Barbarę Kazior z Fundacji MiLA, opracowywały trasę questu, pisały wierszowane wskazówki oraz wybierały miejsce ukrycia skarbu, gdzie znajduje się finał gry. Efektem ich pracy są trzy questy:

  • Na co patrzy Florian?
  • Bocheniec górą!
  • Którędy, którędy ścieżka do Poręby?

Jak zacząć swoją przygodę z questami w gminie Brzesko?

Wystarczy odebrać ulotkę od opiekuna questu lub z lokalnej biblioteki bądź też pobrać plik z Internetu (np. ze strony bestquest.pl), a następnie ruszyć na wyprawę kierując się zawartymi tam wskazówkami.

Szacunkowy czas przejścia trasy to zazwyczaj 1-2 godziny, warto wziąć coś do pisania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń czy materiałów edukacyjnych, wszystko co potrzebne znajduje się w ulotce z questem. Na końcu wędrówki czeka na questowiczów skarb, miejsce jego ukrycia wskaże hasło ułożone z liter ukrytych we wcześniejszych zagadkach.

Questing nie jest jednak dla Brzeska zjawiskiem nowym. Kilka lat temu powstał znakomity i wciąż dostępny do korzystania quest śladami rodu Goeztów Okocimskich. Ulotki dostępne są m.in. w bibliotece, tam też grupy zorganizowane mogą umawiać się na przejście go z bibliotekarzem-przewodnikiem. Wersja cyfrowa do pobrania ze strony: https://bestquest.pl/quest/dziedzictwo-goetzow-okocimskich.html.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto