Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne utrudnienia w Bochni w rejonie dworca PKP, ulica Poniatowskiego nieprzejezdna z powodu budowy węzła przesiadkowego. Zobacz zdjęcia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Budowa węzła przesiadkowego obok dworca PKP w Bochni, 31.07.2023
Budowa węzła przesiadkowego obok dworca PKP w Bochni, 31.07.2023 Paweł Michalczyk
Budowa węzła przesiadkowego w Bochni weszła w etap, który wiąże się z ogromnymi utrudnieniami dla kierowców i pieszych. Odcinek 400 metrów ulicy w rejonie dworca kolejowego jest wyłączony z ruchu. Znacząca jej część jest niedostępna również dla pieszych. Z myślą o nich bocheński magistrat opracował mapę z trasą dojścia do dworca.

Utrudnienia dla kierowców w rejonie dworca kolejowego w Bochni

od 16 lat

Utrudnienia na ulicy Poniatowskiego w Bochni rozpoczęły się w połowie maja, gdy rozpoczęto zrywanie nawierzchni asfaltowej. Początkowo ruch odbywał się wahadłowo, ale w połowie lipca ulicę zamknięto całkowicie, aby można było zintensyfikować prace przy wymianie podbudowy i przebudowie kanalizacji burzowej.

Dla kierowców oznacza to, że ostatnie miejsca postojowe na działce nieobjętej przebudową (po zachodniej stronie dworca) stały się niedostępne. Problemy w dotarciu na stację kolejową mają również piesi. Z myślą o nich opracowano mapkę oraz oznakowanie. Jedyne przejście przez przebudowywaną ulicę pozostało w miejscu dotychczasowego przejścia dla pieszych między dworcem a halą widowiskowo-sportową MOSiR.

Postępy prac przy dworcu PKP w Bochni

Na szczęście widać już efekty wielotygodniowych robót. Od strony wiaduktu kolejowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 965 trwa układanie podbudowy pod nawierzchnię bitumiczną. W rejonie krytej pływalni na drodze rozsypany jest cement. Jak podaje bocheński magistrat, do tej pory wykonano "przezbrojenia, budowę i przebudowę infrastruktury podziemnej: energetycznej, teletechnicznej, wodociągowej, kanalizacyjnej". Zakończyła się również przebudowa sieci gazowej w obrębie inwestycji.

- Jak można zauważyć, wykonano już całą infrastrukturę podziemną wraz z nawierzchnią z kostki betonowej na parkingu wzdłuż ekranów akustycznych PKP - mówi Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu. - Wykonawca prowadzi obecnie prace na całym zakresie inwestycji, włącznie z całą jezdnią ulicy Poniatowskiego, obecnie wykonywana jest stabilizacja podłoża i szereg robót towarzyszących. Na ukończeniu jest też budowa kanalizacji deszczowej - dodaje.

Trwa też przebudowa toalety publicznej. Instalowane są w niej elementy instalacji wewnętrznych, a także wykonywany jest remont dachu wraz z dociepleniem. - Kolejna faza robót przyniesie jakościową zmianę pod względem estetycznym, a także komunikacyjnym z uwagi mające się rozpocząć roboty brukarskie. Pomimo wyłączenia z ruchu ważnej komunikacyjnie drogi, ruch na sąsiednich drogach odbywa się bez większych zakłóceń - dodaje Koprowski.

Kiedy zakończenie prac przy dworcu PKP w Bochni?

Przypomnijmy, wykonawca wystąpił do miasta o rewaloryzację wynagrodzenia o 68 proc., czyli ponad 3 mln zł. W wyniku mediacji z udziałem prokuratorii generalnej ustalono, że wykonawcy należy się dodatkowe 24,22 proc. wynagrodzenia, czyli ok. 1 mln 87 tys. zł. Podczas sesji nadzwyczajnej radni dali zielone światło burmistrzowi na wypłatę tej kwoty.

Budowa węzła przesiadkowego w Bochni ma się zakończyć 21.09.2023 roku (pierwotny termin zakończenia robót to 30 maja 2023).

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto