Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z OSP Bratucice stracili zdolność bojową, oba samochody nie nadają się do służby

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Awaria układu paliwowego w jelczu spowodowała, że drugi z pojazdów OSP Bratucice stracił zdolności bojowe
Awaria układu paliwowego w jelczu spowodowała, że drugi z pojazdów OSP Bratucice stracił zdolności bojowe OSP Bratucice
Jelcz i star, które przez wiele lat służyły druhom z OSP Bratucice, nie są już zdolne do działań ratunkowych. Tym samym jednostka straciła zdolności bojowe. Poinformowano o tym w specjalnym oswiadczeniu.

OSP Bratucice w gminie Rzezawa to jedna z najstarszych jednostek strażackich w powiecie bocheńskim. Istnieje od 1892 roku, obecnie liczy 20 druhów, z czego 16 ma pełne badania i wyszkolenie do udziału w akcjach, a także 13 członków honorowych. Wśród czynnych strażaków są również kobiety.

Niestety, mimo ponad 130-letniej historii, strażacy z Bratucic stracili właśnie zdolności bojowe. Najpierw, pod koniec sierpnia z powodu usterki układu hamulcowego, posłuszeństwa odmówił wysłużony star. Decyzją władz gminy wóz został sprzedany.

Drugi z pojazdów marki jelcz uległ awarii podczas akcji gaśniczej budynku gospodarczego w Borku 17.11.2023. Zaszwankował układ paliwowy. "Jednocześnie muszę zaznaczyć, iż decyzją wójta, którą uzyskaliśmy 31.08.2023, na złożony wniosek z dnia 02.08.2023 o remont układu paliwowego w pojeździe GCBA Jelcz, samochody miały być eksploatowane do czasu ich sprawności technicznej" - poinformował Seweryn Korcyl, naczelnik OSP Bratucice.

"W związku z powyższym informuję, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bratucicach nie jest w stanie wykonywać swoich zadań statutowych jak m.in. ratowanie życia i mienia ludzkiego" – dodał Korcyl.

- Dwa samochody są niesprawne, z czego jeden został sprzedany, a drugi w piątek się zepsuł, o czym przeczytałem na Facebooku, bo strażacy nie poinformowali o tym gminy. Samochód poszedł do wyceny, aby ustalić, ile będzie kosztowała naprawa. Jeżeli jej cena przewyższy wartość samochodu, albo 50 procent jego wartości, to raczej nie powinno się go już naprawiać. Samochody są wiekowe, są warte po 13-14 tys. zł - komentuje Mariusz Palej, wójt gminy Rzezawa.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto