Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bochni zebrano ponad 14 tys. zł podczas kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Mamy zdjęcia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
Padł kolejny rekord sumy zebranej podczas kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków w Bochni. Trwała ona już po raz trzydziesty na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni. 1 i 2 listopada do puszek wolontariuszy trafiło ponad 14 tys. zł, które zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowych nagrobków.

- Za nami dwa dni kwestowania na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej. Była ona pełna licznych rozmów na temat cmentarza i jego historii z nawiedzającymi groby swoich bliskich mieszkańcami Bochni, okolic i różnych zakątków Polski i świata. Podczas tych rozmów usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych słów, które są najlepszą reklamą i wizytówką idei kwestowania - społecznego zbierania środków na renowację zabytkowych nagrobków, pomnik i grobowców naszej wyjątkowej, bocheńskiej nekropolii - podsumowuje Maksymilian Truś ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

W ciągu dwóch dni, 1 i 2 listopada 2023, zebrano 14 026,50 zł. - To wyjątkowy, rekordowy wynik, który pozwoli na kolejne prace konserwacyjne. O blisko 2 tysiące złotych udało nam się pobić rekord z 2019 roku mimo trudnego czasu, bo Wszystkich Świętych wypadło w tygodniu, a Dzień Zaduszny nie był w weekend, jak to nieraz bywało - dodaje Maksymilian Truś.

Do prac konserwatorskich na 2024 rok został zakwalifikowany kamienny pomnik nagrobny Stanisława i Eugenii Peryjów z okazałym, ale uszkodzonym aniołem, którym nikt już się nie opiekuje. - Jest to przepiękny nagrobek, można powiedzieć wizytówka tego cmentarza. Niestety przez ząb czasu stracił ręce, stopniowo ulega zniszczeniu. Chcemy uratować go i przeprowadzić prace konserwatorskie, póki jest co ratować.

Była to już trzydziesta edycja kwesty na cmentarzu przy ul. Orackiej w Bochni. - Żywimy wielką nadzieję, że ta idea będzie ciągle żyć w sercach bochnian, a każdy kolejny rok pozwoli realizować kolejne prace konserwacyjne i ratunkowe na bocheńskim cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej - dodaje Maksymilian Truś.

Zbiórkę na ratowanie zabytkowych nagrobków najstarszego cmentarza w Bochni można wspierać przez cały rok na dwa sposoby: poprzez wpłaty na konto 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002 (Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział Bochnia) oraz poprzez skarbony zamontowane na bramach cmentarnych przy ul. Orackiej i przy ul. Karosek.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto