Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: to oni powalczą o fotel burmistrza (ZDJĘCIA)

Paulina Korbut
Gustaw Korta, obecny wiceburmistrz, kandyduje z ramienia PO
Gustaw Korta, obecny wiceburmistrz, kandyduje z ramienia PO Małgorzata Wiecedk-Cebula
Komitety wyborcze na zgłaszanie swoich kandydatów mają jeszcze tydzień. Znamy już jednak nazwiska pierwszych osób, które powalczą o fotel burmistrza w miastach obu powiatów. Dzisiaj prezentujemy tych, którzy kandydują w Bochni, za tydzień opiszemy sytuację w Brzesku.

Już wiadomo, że o reelekcję będzie walczył obecny burmistrz Bochni, Bogdan Kosturkiewicz. Urodzony w 1961 roku, jest doktorem nauk technicznych. Dwukrotnie sprawował mandat radnego miejskiego, był też m.in. Przewodniczącym Obywatelskiego Forum Samorządowego "Moja Bochnia i Powiat" oraz Wiceprezesem Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Starając się o ponowny wybór, Kosturkiewicz obiecuje dokończenie planowanych projektów. Wśród nich są realizacja budowy łączników komunikujących zjazd z autostrady z drogą krajową nr 4 oraz drogą wojewódzką nr 965, rewitalizacja Parku Uzbornia, rynku oraz Plant.

Odpowiadając m.in. na zarzuty redaktora naczelnego portalu Bochnianin.pl, burmistrz zapowiada również uzbrojenie i zagospodarowanie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Oprócz zrealizowania drugiego etapu trasy KN-2j, Kosturkiewicz stawia też na sport, planuje wybudowanie hali sportowej przy SP nr 5 w Bochni oraz dwóch boisk sportowych.

- Jako inżynier konstruktor oraz absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej mam spore doświadczenie w zakresie projektowania i wdrażania inwestycji - mówi Kosturkiewicz, choć przyznaje się również do porażek. Jedną z nich jest zakup urządzeń niedoszłej kompostownii, których miasto nie może teraz sprzedać.

Z ramienia Platformy Obywatelskiej walczyć o fotel burmistrza będzie, 51-letni Gustaw Korta. Jest również kandydatem do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Obecnie pełni funkcję wiceburmistrza, zajmując się sprawami dotyczącymi architektury, gospodarki komunalnej i inwestycji.

Wcześniej był m.in. Prezesem Zarządu Małopolskiego Biura Geodezji Sp. z o.o. w Tarnowie i Głównym Specjalista ds. Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. Prywatnie miłośnik podróży i filozofii.

- Kandyduję na urząd burmistrza, ponieważ jestem przekonany, że mój program i moja wizja Bochni są możliwe do zrealizowania i niezbędne do rozwoju miasta - mówi.

Zapytany o to, co zmieni się na lepsze w Bochni, jeśli zostanie wybrany, wskazuje na kilka obszarów działania. Większość planów, z oczywistych przyczyn, jest zbieżna z obietnicami Kosturkiewicza. Oprócz odzyskania przez miasto schludnego wizerunku, rozwinięcia BSAG, Korta zapowiada rozwiązanie podstawowych problemów komunikacyjnych miasta. Budowa łącznika czy dokończenia trasy północno-zachodniej to nie wszystko.

- Planuję budowę parkingów wokół strefy centralnej miasta, uruchomienie kolei aglomeracyjnej, a także utworzenie nowego centrum przy dworcu PKP - wylicza Korta.

Sporym zaskoczeniem jest kandydatura Aleksandra Rzepeckiego, który jest wydawcą i redaktorem naczelnym, Portalu Mojabochnia.pl i telewizji internetowej Mojabochnia.tv. Ukończył filologię klasyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, stworzył tam Biuro Karier. Jest lokalnym animatorem Diecezjalnego Centrum Ekonomii Społecznej na powiat bocheński.

- Od lat patrzę na to, co dzieje się w naszym mieście. Uważam, że nie mieliśmy dotąd szczęścia do osób, którym powierzaliśmy stery Bochni. Kiedyś ktoś mi powiedział, że łatwo krytykować. Zgoda. I dlatego zamiast skupiać się na tym, co ktoś robi źle, postanowiłem pokazać, że można to zrobić lepiej.

Bochnia potrzebuje wizji, nie tylko administracji - argumentuje swoją decyzję.
Rzepecki zapowiada też, że w swoim programie chce postawić na konkretne problemy - brak miejsc pracy czy utrudnienia komunikacyjne.

- Jako rodzic chcę, by w bocheńskich przedszkolach nie odprawiano dzieci z kwitkiem. Jako kierowcę denerwuje mnie, że w mieście nie ma gdzie zaparkować, a kwestie bezpieczeństwa na osiedlu Niepodległości, drugiego etapu KN2 oraz łącznika autostradowego ciągle są niezałatwione - wylicza.

Wybory samorządowe już 21 listopada. Do 11 listopada można zgłaszać wnioski o głosowanie przez pełnomocnika - przywilej ten przysługuje niepełnosprawnym lub tym, którzy skończyli 75 lat. Osiem dni później upływa termin na dopisywanie się do rejestru wyborców. Dotyczy to osób, które chcą zagłosować w miejscowości , w której nie są zameldowane.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto