Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W podbocheńskiej Trzcianie powstaje inkubator dla młodych firm - rozmowa z wójtem Cezarym Stawarzem

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
- Tak, jak w szpitalu na oddziale dla noworodków inkubator pomaga się rozwinąć wcześniakom, tak inkubator przedsiębiorczości pozwala rozwinąć się młodym firmom - mówi Cezary Stawarz, wójt gminy Trzciana
- Tak, jak w szpitalu na oddziale dla noworodków inkubator pomaga się rozwinąć wcześniakom, tak inkubator przedsiębiorczości pozwala rozwinąć się młodym firmom - mówi Cezary Stawarz, wójt gminy Trzciana Paweł Michalczyk
Rozmawiamy z Cezarym Stawarzem, wójtem gminy Trzciana, która jako pierwsza w regionie bocheńsko-brzeskim uruchamia Gminny Inkubator Przedsiębiorczości.

Jakie jest zainteresowanie przystąpieniem młodych firm do Gminnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Trzcianie?

Większe niż się spodziewaliśmy. Codziennie przychodzą młodzi przedsiębiorcy i pytają o ofertę. Warunki są trzy: dany podmiot musi być małym i średnim przedsiębiorcą, który dokonał rejestracji działalności gospodarczej po 1 stycznia 2017 r. oraz posiada siedzibę lub oddział na terenie gminy Trzciana lub na terenie gmin powiatu bocheńskiego.

Jakie korzyści będą wynikać dla młodych przedsiębiorców z Inkubatora?

Tak, jak w szpitalu na oddziale dla noworodków inkubator pomaga się rozwinąć wcześniakom, tak inkubator przedsiębiorczości pozwala rozwinąć się młodym firmom. Przedsiębiorcy będą mieli darmowe biuro, bezpłatne szkolenia, wsparcie marketingowe, a spotykając się między sobą będą mieli okazję porozmawiania i wymiany doświadczeń. To jest sedno inkubatora. Mamy około 24 miejsc, biura będą użytkowane w systemie co-workingowym, czyli na godziny. Danego dnia może tam pracować nawet 50 podmiotów w systemie rotacyjnym, wymieniając się biurem.

Skąd wziął się pomysł na tak oryginalną inwestycję? W powiecie bocheńskim i brzeskim pana gmina jest pionierem.

W programie mojego komitetu wyborczego mieliśmy punkt dotyczący obsługi przedsiębiorcy, ale pojawiła się możliwość uzyskania dotacji w ramach konkursu z instytucji otoczenia biznesu. W tym samym czasie panowie z Kółka Rolniczego zapowiedzieli, że zamykają działalność i po prostu połączyliśmy te fakty. Budynek był wyłączony z użytkowania i został przez nas zmodernizowany w całości ze środków zewnętrznych. Prace trwały od 2021 roku. Ponad 1,1 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 400 tys. zł z Tarczy antycovidowej. Jako gmina nie dołożyliśmy ani złotówki.

A co z kosztami funkcjonowania placówki?

Są po stronie gminy. Inkubatorem będzie kierowała jedna osoba zatrudniona przez urząd, która docelowo będzie rejestrowała przedsiębiorców w centralnej ewidencji działalności gospodarczej.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Główny ekonomista FPP: walka z inflacją będzie zjawiskiem długotrwałym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto