Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślęża była kiedyś górą kultu pogańskiego, dzisiaj to piknikowa polana

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ślęża (718 metrów n.p.m.) to kiedyś góra kultu pogańskiego. Współcześnie na szczycie jest piknikowa polana, kościół, wieże widokowe i cała turystyczna infrastruktura.

Na Ślężę. Szlaki do wyboru i koloru

Masyw Ślęży znajduje się około 30 kilometrów od Wrocławia i jest najwyższym wzniesieniem Przedgórza Sudeckiego. Łatwo tu dotrzeć w okolicę pociągiem, samochodem i autobusem. Szlaków jest do wyboru i koloru. Najbardziej popularne miejsca startu na górę to: Sobótka i Sobótka Zachodnia (szlaki czerwony, żółty i niebieski) oraz Przełęcz Tąpadła (żółty i niebieski).

Żółtym szlakiem na szczyt. Po drodze ryba i niedźwiadek

W marcu 2024 r. na Ślężę wchodziliśmy z Sobótki żółtym szlakiem (od stacji PKP). To około 6,5 km. Suma podejść to prawie 600 metrów (najłatwiejsze i najszybsze wejście jest szlakiem żółtym z Przełęczy Tąpadła - tylko 3,1 km z sumą podejść około 300 metrów).

Zobacz także:

Wracając do naszego szlaku (z Sobótki PKP). Po początkowym krótkim miejskim odcinku wchodzimy do lasu i tak już jest do końca. Marcowa ścieżka jest nieco błotnista, trzeba także uważać na śliskie kamienie.

Co po drodze? Dom Turysty "Pod Wieżycą" i Ogród Bajęd z wieloma atrakcjami (wiosną i latem), szczyt Wieżyca (415 m n.p.m.) z fragmentami prehistorycznych wałów kultowych oraz kamienną wieżą widokową Bismarcka (15 metrów wysokości, wybudowana w latach 1905-1907, wejście płatne - czynna od końca marca), kamienna postać z rybą i kamienny niedźwiadek (okres wczesnego średniowiecza, wcześniej uważano je za starożytne).

Ślęża - piknikowa polana z atrakcjami

Na szczycie Ślęży: piknikowa polana (zobaczcie zdjęcia - pierwszy weekend marca i piknik na całego), zabytkowy kościół z wieżą widokową (wejście na wieżę płatne), za kościołem wieża widokowa Lasów Państwowych (wejście nieodpłatne), Dom Turysty (z bufetem, bez noclegów).

Czytaj także:

Do Sobótki (stacja PKP) wracaliśmy żółtym (pierwsza część) i czerwonym szlakiem (druga część). To około 6,7 km.

Zobaczcie zdjęcie ze szlaku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ślęża była kiedyś górą kultu pogańskiego, dzisiaj to piknikowa polana - Tczew Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto